Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święte Anastazja i Bazylissa, męczennice
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Żelazowice, Libiszów
Dziś jest: Czwartek, 15 kwietnia 2021

Audycje Radiowe

Posadzimy las!

wtorek, 23 kwietnia 2019 12:15 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Trzy tysiące dębów zasadzonych zostanie jutro w Lesie Kapturskim.

Akcja odbędzie się w tym miejscu już kolejny raz. Nawiązuje do przedwojennej tradycji. - Pierwsze takie sadzenia odbyły się w 1933 roku z inicjatywy ówczesnego prezydenta Polski. Inicjatywa polegała na tym, że namawiano społeczeństwo, żeby brało udział w sadzeniu lasu, żeby pokazać na czym to sadzenie polega, na czym polega ochrona lasu - przypomniał gość audycji "Bilans Dnia" w Radiu Plus Radom nadleśniczy Nadleśnictwa Radom Jerzy Jacek Karaśkiewcz.

 Zasadzony zostanie dąb szypułkowy. - Sadzonki będą 2, 3-letnie, wyhodowane w naszej szkółce w Orońsku. Dopasowujemy gatunki do odpowiednich siedlisk. W tym miejscu, gdzie będziemy jutro sadzili sadzonki dęba właśnie on jest najbardziej pożądanym gatunkiem - mówi nasz gość. Las sadzony w poprzednich edycjach ma się całkiem dobrze. - Pierwsze drzewka, które sadziliśmy, mają w tej chwili 10 lat. Mają już ponad 2 metry wysokości. Naprawdę jest się czym pochwalić.

 W inicjatywę włączy się ok. 300 osób. To leśnicy, samorządowcy, politycy, reprezentanci służb, harcerze, wolontariusze SCM Arka, uczniowie. Warto dodać, że w tym roku posadzonych zostało już 115 ha lasu.