Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Bilans Dnia

Marszałek Struzik: możliwe jest zwiększenie środków na budżet obywatelski

poniedziałek, 30 września 2019 14:13 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Jeśli będzie takie zapotrzebowanie, to pula środków zostanie zwiększona - powiedział marszałek Adam Struzik, który był gościem Bilansu Dnia. Z naszym gościem rozmawialiśmy o Mazowieckim Budżecie Obywatelskim oraz usamodzielnieniu dwóch placówek muzealnych w Czarnolesie i Wsoli. Nie zabrakło też pytań o utworzenie nowego województwa mazowieckiego.

Marszałek Struzik powiedział, że prace przy Mazowieckim Budżecie Obywatelskim nabierają tempa. Pula środków przeznaczona na zgłaszane przez mieszkańców projekty to aż 25 mln zł. - To kwota jest zarezerwowana na pierwszą edycję. Jeśli zainteresowanie tym projektem będzie duże, nie wykluczam zwiększenia środków. Realizacja projektów ma nastąpić od 2021 roku - powiedział marszałek Struzik.

Muzeum w Czarnolesie będzie samodzielną placówką. Podjęliśmy już decyzje o powołaniu placówki. Niebawem placówka uzyska swoją w pełni swoją samodzielność i autonomie. To krok w dobrym kierunku. Przypomnę, że Czarnolas odwiedziło w 2018 r. aż 28 tys. zwiedzających. Samodzielność tej instytucji ma przyczynić się do zwiększenia możliwości pozyskiwania pieniędzy i budowania szerszej oferty kulturalnej - mówił marszałek Struzik.

Inna sytuacja jest w przypadku Muzeum Gombrowicza we Wsoli. Negatywną opinię w sprawie usamodzielnienia placówki wyraziło ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego. - Musimy się poważnie nad tym zastanowić. Musimy zweryfikować nasz pogląd, bowiem we Francji znajdują się zbiory Gombrowicza, którymi opiekuje się Muzeum Literatury w Warszawie - powiedział Adam Struzik, z którym rozmawiał Radosław Mizera: