Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Środa, 25 listopada 2020

Bilans Dnia

Karczewski ws. szpitala: Dialog ponad wszystko

wtorek, 29 października 2019 14:39 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

- Dialog ponad wszystko - mówi marszałek Senatu Stanisław Karczewski odnosząc się do dramatycznej sytuacji szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą. Przed bramą lecznicy odbyła się wczoraj pikieta w obronie placówki.

Protestowali pracownicy szpitala i mieszkańcy, którzy sprzeciwiają się likwidacji niektórych oddziałów oraz propozycji władz powiatu grójeckiego o przejęciu szpitala przez władze gminne. W zamian w Nowym Mieście nad Pilicą zostanie utworzony ZOL lub hospicjum. W pikiecie uczestniczył też gość Bilansu Dnia marszałek Stanisław Karczewski. Sytuacja lecznicy, przypomnijmy jest bardzo zła - zadłużenie sięga kilkunastu milionów złotych, brakuje lekarzy, spada także jakość świadczonych usług. Marszałek krytykuje sposób zarządzania lecznicą i zaprasza starostę grójeckiego Krzysztofa Ambroziaka do rozmów.

 Przekształcenie i stopniowe ograniczenie oddziałów przewiduje plan naprawczy w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Nowym Mieście nad Pilicą. Najtrudniejsza sytuacja występuje na oddziale ginekologiczno-położniczym, pediatrycznym i neonatologicznym. Zadłużenie lecznicy w marcu tego roku wynosiło 18,5 mln złotych. Dlatego zdecydowano o przygotowaniu audytu, by sprawdzić, które oddziały są najbardziej deficytowe. Wykorzystanie łóżek na oddziałach ginekologiczno-położniczym, pediatrycznym i neonatologicznym wynosiło ostatnio od 25 do 35%.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości odniósł się także do dalszych losów prac w Senatu i rozkładu sił politycznych w izbie wyższej parlamentu. Zdradził, że jest naturalnym kandydatem na marszałka, ale wyniku nie przesądza. Wszystko będzie jasne 12 listopada, kiedy to odbędzie się głosowanie w tej sprawie. To, co zdaniem marszałka należałoby zmienić po ewentualnej wygranej, to zacząć od Konstytucji RP.