Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stefan Młodszy, męczennik
Dziś jest: Sobota, 28 listopada 2020

Bilans Dnia

Sławomir Adamiec zachęca do wsparcia kwesty

środa, 30 października 2019 09:46 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Tegoroczna kwesta na zabytkowym cmentarzu rzymskokatolickim w Radomiu przeprowadzona zostanie od 1 do 3 listopada, w godz. 9-15. Do wzięcia w niej udziału zachęca Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego.

Społecznicy przez 24 lat istnienia komitetu zebrali ponad 661 tysięcy złotych. - Na radomskiej nekropolii znajduje się ponad 300 zabytkowych nagrobków wpisanych do rejestru zabytków województwa mazowieckiego. Ponad 30 z nich zostało w pierwszej kolejności wskazanych przez Komitet do pilnych prac konserwatorskich. Ich przeprowadzenie nie byłoby możliwe gdyby nie hojność osób odwiedzających cmentarz przy ul. Limanowskiego - mówi Sławimir Adamiec, wiceprzewodniczący komitetu.

Na radomskim cmentarzu pochowanych jest ponad 200 tys. osób. Wśród nich są żołnierze napoleońscy i Królestwa Polskiego, powstańcy styczniowi, legioniści Piłsudskiego, żołnierze polegli w czasie II wojny światowej. Tutaj pochowani są m.in.: Józef Brandt, malarz batalista, Teofil Rewoliński, doktor medycyny i inspektor Urzędu Lekarskiego, senator Maciej Glogier, Ludwik Przybyłko, zasłużony radomski chirurg, biskup sandomierski Paweł Kubicki oraz biskupi: Edward Materski, pierwszy ordynariusz radomski, i Stefan Siczek, biskup pomocniczy.

Ze Sławomirem Adamcem rozmawiał Radosław Mizera: