Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Bilans Dnia

Burmistrz Obratański: To święto powinno łączyć

czwartek, 07 listopada 2019 09:10 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

O wynikach głosowania w ramach budżetu obywatelskiego, inwestycjach gminy i zbliżających się obchodach 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości mówił w Bilansie Dnia burmistrz Końskich Krzysztof Obratański.

Burmistrz Końskich Krzysztof Obratański poinformował o wynikach głosowania w ramach budżetu obywatelskiego. Podobnie jak w ubiegłych latach na realizację zadań wybranych przez mieszkańców konecki samorząd przeznaczył pół miliona zł. Wartość jednej inwestycji nie może przekraczać 100 tys. W głosowaniu wzięło udział 10 zadań. Najwięcej głosów zdobyła budowa parkingu przed kościołem w Modliszewicach (1519 głosów). Na drugim miejscu uplasowało się zadanie polegające na budowie bezpiecznego placu zabaw przy Szkole Podstawowej w Dziebałtowie (1347 głosów), a na trzecim przebudowa edukacyjnego przystanku rowerowego przy Zespole Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli (1208). Na czwartym miejscu znalazło się położenie sztucznej nawierzchni na placu zabaw przy ul. Niepodległości w Końskich (1127), a na piątym przebudowa drogi wewnętrznej - ul. Zielonej w Nieświniu (1105 głosów). Wszystkie te zadanie będą zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego Końskich w przyszłym roku. Jak podkreślił Krzysztof Obratański, na zadania zgłoszone do budżetu obywatelskiego mieszkańcy oddali 10.365 głosów. – To dowodzi, że ta idea samodzielnego wybierania zadań inwestycyjnych przez społeczeństwo jest żywa i budzi pozytywne emocje – mówił w Bilansie Dnia.

Krzysztof Obratański przypomniał także o wykonanej już drodze dojazdowej do koneckiego szpitala. Dzięki niej znaczenie poprawi się komunikacja z lecznicą w Końskich. Dotychczas dojazd do niej możliwy był tylko z jednej strony. Dzięki inwestycji gminy, powstało alternatywne połączenie także od strony ul. Zachodniej.

Konecki samorząd finiszuje także z pracami przy modernizacji zbiorników wodnych na Starym Młynie i Browarach. Dzięki inwestycji wspartej zewnętrznymi środkami powstały doskonałe miejsca do rekreacji dla konecczan. Krzysztof Obratański wyjaśnił także, że gmina przygotowuje się do uruchomienia komunikacji publicznej w większym niż dotychczas wymiarze. Zakupionych zostało już sześć małych autobusów, samorząd kupi jeszcze dwa duże. – Gmina musi także wyłonić operatora komunikacji publicznej – wyjaśniał burmistrz Końskich Krzysztof Obratański. Komunikacja publiczna w Końskich w dużo szerszym niż dotychczas zakresie i w oparciu o nowe, zakupione przez samorząd autobusy powinna zostać uruchomiona w nowym roku.

Krzysztof Opbratański zaprosił także konecczan do udziału w obchodach 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne obchody w Końskich otworzą o godzinie 11.25 uroczystości przy Pomniku Wdzięczności. Po nich nastąpi przemarsz ulicami miasta do kolegiaty św. Mikołaja, gdzie o godzinie 12.15 odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny zakończona programem słowno-muzycznym. – To jest takie święto, które powinno łączyć, nie dzielić. Powinno łączyć ponad wszelkimi podziałami, bo przecież ta niepodległość jest dana nam wszystkim Polakom jako członkom tej społeczności, tego państwa – mówił Krzysztof Obratański.

Posłuchaj całej rozmowy z burmistrzem Końskich Krzysztofem Obratańskim: