Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Środa, 25 listopada 2020

Bilans Dnia

Marszałek Struzik: Będziemy bronić samorządy przed destrukcją

poniedziałek, 16 grudnia 2019 09:18 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

- Administracja rządowa ma centralistyczne zapędy. Niestety odbiera nam kolejne obszary kompetencji, przerzuca odpowiedzialność za wiele rzeczy na samorządy, nie wskazując źródeł dochodów - mówił dziś w "Bilansie Dnia" w Radiu Plus Radom marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Adam Struzik uważa, że bardzo ważny dla obrony samorządności był wyrok Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym samorząd nie musi pokrywać straty szpitali. - Dla nas ten wyrok jest dowodem na to, że są to działania niezgodne z konstytucją. Zrobimy wszystko, żeby się w samorządach bronić przed procesami destrukcji, które je dotykają - powiedział marszałek Mazowsza.

Zdaniem marszałka tak dzieje się też w przypadku subwencji oświatowej i wiele małych gmin ma problem ze zbilansowaniem przyszłorocznego budżetu. - Na gminy został przerzucony ciężar finansowania już nie tylko budynków szkolnych i pomocy naukowych, ale również płac nauczycieli – powiedział Adam Struzik. - Będziemy starali się w ramach programów wsparcia pomagać w procesach inwestycyjnych, których gminy nie mogą zrealizować z własnych pieniędzy, bo przeznaczają je właśnie na oświatę – dodał.

Marszałek zachęcił gminy do korzystania z wielu instrumentów wsparcia, oferowanych przez mazowiecki samorząd. Gminy starać się choćby o granty w wysokości 10 tys. zł na aktywizację sołectw. - Chcemy przez pięć lat objąć tym programem wsparcia wszystkie sołectwa - powiedział. Na pieniądze mogą też liczyć organizacje pozarządowe. Na OSP przeznaczonych ma zostać ok. 10 mln zł. Zadebiutuje program wsparcia dla Kół Gospodyń Wiejskich. Informacje na ten temat wszyscy zainteresowani znajdą na stronie www.mazovia.pl

Rekordowy budżet

Jutro sejmik województwa mazowieckiego ma uchwalić budżet Mazowsza na 2020 rok. Marszałek Adam Struzik wyraził nadzieję, że zostanie przyjęty jednogłośnie. - Budżet na nowy rok uwzględnia wszystkie potrzeby, również te zgłoszone przez radnych opozycji – powiedział.

Przyszłoroczny budżet będzie rekordowy, bo wyniesie 3,7 mld złotych, czyli dziesięć razy więcej niż na początku istnienia samorządu. - Mazowsze przez dwadzieścia lat zrobiło ogromy postęp. W naszym województwie wytwarzana jest jedna czwarta polskiego produktu krajowego brutto – wyjaśnił Adam Struzik. Samorząd wyda najwięcej pieniędzy na koleje, drogi i ochronę zdrowia. Uruchomiony zostanie m.in. program dotyczący leczenia udarów mózgu. Chodzi o udrożnienie naczyń mózgowych w razie zagrożenia udarem lub już jak on się dokonuje. 

Duże pieniądze popłyną również do regionu radomskiego. Ruszy proces budowy szkoły drzewnej  Garbatce-Letnisku. Doposażone będą radomskie szpitale. Mazowiecki samorząd wyda też środki na prowadzone przez siebie instytucje kultury m.in. Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, które zostało wyodrębnione z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.  Kontynuowana będzie modernizacja tej ostatniej placówki. - We wszystkich obszarach ziemia radomska będzie traktowana tak samo jak pozostałe regiony – zapewnił marszałek.

Bilans roku, bilans marszałka

Marszałek podsumował też mijający rok. Za sukces uważa wygraną sprawę przed Trybunałem Konstytucyjnym o obowiązku pokrywania strat szpitali przez samorządy. Z kolei do rzeczy niezrealizowanych Adam Struzik zalicza brak porozumienia z Portami Lotniczymi w sprawie lotniska w Modlinie. - Mamy swoisty pat, ponieważ spółka nie chce zgodzić się na dokapitalizowanie przez nas portu, ani nie chce sprzedać swoich udziałów, przez co blokuje rozwój lotniska – powiedział.

10 grudnia minęło 18 lat od objęcia przez Adama Struzika po raz pierwszy funkcji marszałka Mazowsza. Jak przyznał, przez ten czas jego zapał do pracy na rzecz województwa tylko wzrósł. - Doświadczenie i wiedza jakie zdobyłem przez te lata jest olbrzymim kapitałem – przyznał.

Z Adamem Struzikiem rozmawiał Kamil Zapora.