Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

Bilans Dnia

Burmistrz Obratański: Na inwestycje chcemy przeznaczyć 65,5 mln zł

czwartek, 19 grudnia 2019 17:35 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

O założeniach przyszłorocznego budżetu mówił w Bilansie Dnia burmistrz Końskich Krzysztof Obratański. Sesja budżetowa w piątek.

Na rekordowo wysokim poziomie będzie przyszłoroczny budżet gminy Końskie. Jeśli radni przyjmą jego założenia, konecki samorząd wyda w 2020 roku ponad 208 mln zł. – Największa kwotowo pozycja to wydatki inwestycyjne. Ponad 65,5 mln zł przeznaczymy na zadania, które przekute zostaną w drogi, budynki, budowle, więc będą zmieniać nasze otoczenie – wyjaśniał w Bilansie Dnia burmistrz Końskich Krzysztof Obratański.

Wśród zadań inwestycyjnych samorząd najwięcej chce wydać na transport. Chodzi o budowę dróg i stworzenie komunikacji miejskiej. Ta na dobre ma ruszyć na początku lutego. Wcześniej do Końskich mają dotrzeć zakupione przez samorząd autobusy.

Decyzję w sprawie zatwierdzenia przyszłorocznego budżetu podejmą koneccy radni podczas jutrzejszej (20 grudnia) sesji. W budynku urzędu rozpocznie się ona o godzinie 10.

Krzysztof Obratański wyjaśnił także, dlaczego samorząd zrezygnował póki co z przebudowy dróg w samym centrum miasta. Gmina ogłosiła w tej sprawie dwa przetargi. W przypadku pierwszego wyłoniony wykonawca zrezygnował z podpisania umowy. Drugi unieważnił urząd, bo propozycja złożona przez firmę, która się do niego zgłosiła była o wiele wyższa niż zakładał to kosztorys. – Oznaczało to zmianę proporcji między środkami własnymi a dofinansowaniem i to w sposób radykalnie niekorzystny dla gminy – wyjaśniał burmistrz. Pojawiło się też ryzyka, że firma nie wykona zadania w określonym terminie. – Biorąc pod uwagę i koszty, i ryzyka związane z terminami zdecydowałem się na unieważnienie przetargu i powiadomiłem Urząd Wojewódzki, że z dotacji [w ramach Funduszu Dróg Samorządowych] akurat na to działanie gmina jest zmuszona zrezygnować – wyjaśniał Krzysztof Obratański. Zapewnił on równocześnie, że samorząd złoży wniosek na to zadanie, już z urealnionym kosztorysem, do naboru uzupełniającego na 2020 rok.

Krzysztof Obratański mówił w Bilansie Dnia także o przygotowaniach do gali sportu oraz plenerowym sylwestrze, który zorganizuje urząd.

Posłuchaj całej rozmowy z burmistrzem Końskich Krzysztofem Obratańskim: