Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

Bilans Dnia

Ambitne plany nowego dyrektora Muzeum Malczewskiego w Radomiu

piątek, 03 stycznia 2020 14:09 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Leszek Ruszczyk, pełniący obowiązki dyrektora muzeum Malczewskiego w Radomiu przedstawił swoje plany związane z rozbudową placówki. Niewykluczone, że nowe pomieszczenia powstaną przy okazji odbudowy Bramy Krakowskiej do czego będzie zachęcał Samorząd Województwa Mazowieckiego. Pozostałości bramy przylegają do budynku muzeum okręgowego.

Leszek Ruszczyk przekonuje, że łatwo było przeskoczyć ze świata polityki w kręgi ludzi kultury. - Byłem wicemarszałkiem województwa mazowieckiego, potem posłem, gdzie zdobyłem wiele doświadczenia. Od 8 lat jestem szefem rady muzealnej, znam problemy tej placówki. Zresztą uczestniczyłem w radach w dwóch innych placówkach muzealnych w Szydłowcu i radomskim skansenie. Uważam, że mam atuty, które pozwolą na rozwój muzeum Jacka Malczewskiego - powiedział dyrektor Ruszczyk.

Dzisiaj odbyła się narada z kierownikami Muzeum Jacka Malczewskiego. - Potrzebna jest przestrzeń wystawiennicza, magazynowa i biurowa. Nie wykluczam realizacji tego zadania przy okazji odbudowy Bramy Krakowskiej. Będę zabiegał o środki na ten cel. Jako dyrektor muzeum położę akcent głównie na zarządzanie placówką, pozyskiwanie środków oraz promocję - powiedział dyrektor Ruszczyk.

Dodał, że będzie nadzorować kapitalny remont kamieniczek Esterki i Gąski, w których powstanie Muzeum Historii Radomia dokumentujące dzieje miasta od najdawniejszych czasów. Oddanie placówki planowane jest w 2021 roku.

Leszek Ruszczyk będzie pełniącym obowiązki dyrektora radomskiego muzeum będzie przez rok. Później marszałek województwa mazowieckiego, któremu podlega Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, ogłosi konkurs na dyrektora placówki. - Moje plany inwestycyjne sięgają dalej niż rok, dlatego wystartuję w konkursie - powiedział dyrektor Leszek Ruszczyk, z którym rozmawiał Radosław Mizera: