Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

Bilans Dnia

Adam Struzik gościem Bilansu Dnia

środa, 08 stycznia 2020 14:44 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Będzie drugie podejście w sprawie Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Placówka - zgodnie z propozycją władz Mazowsza - ma zostać wyodrębniona z Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu. Przypomnijmy, że głosowanie w trakcie grudniowego posiedzenia Sejmiku Województwa Mazowieckiego zakończyło się nieoczekiwanym remisem.

Marszałek Adam Struzik, który był gościem Bilansu Dnia przypomniał, że podział Muzeum Malczewskiego zaproponował Zarząd Województwa Mazowieckiego. 9 lipca 2019 roku Sejmik podjął uchwałę o zamiarze przekształcenia placówki. Ustalony został również budżet nowej placówki w wysokości ok. 1,8 mln zł.

- To nie koniec spraw. Projekt uchwały w tej sprawie wróci na Sejmik 21 stycznia. W grudniu zabrakło nam jednego głosu. Tym razem skutecznie powołamy nową placówkę. Samodzielność daje większe możliwości pozyskiwania środków i będzie sprzyjać budowaniu szerszej oferty kulturalnej. Czarnolas jest chętnie odwiedzaną placówką muzealną - powiedział marszałek Adam Struzik.

Jak już informowaliśmy, Leszek Ruszczyk został pełniącym obowiązki dyrektora muzeum Malczewskiego w Radomiu, który przedstawił swoje plany związane z rozbudową placówki. Potrzebna jest przestrzeń wystawiennicza, magazynowa i biurowa. - To, że chcemy wyodrębnić Czarnolas z Malczewskiego, nie oznacza, że będziemy ograniczali dalszy rozwój radomskiego muzeum. Obecny gmach wymaga nowego zagospodarowania. Liczę, że dyrektor sobie z tym poradzi. Jesteśmy otwarci na współpracę - powiedział gość Bilansu Dnia.

Samorząd Województwa Mazowieckiego jeszcze w styczniu uruchomi program wsparcia dla zabytków, w tym również sakralnych. Pula środków programu będzie liczyła 6 mln złotych. - Jeszcze w styczniu ogłosimy nabór, by w marcu rozstrzygnąć konkurs - powiedział marszałek Struzik.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o programie wczesnego wykrywania raka piersi, która rusza na Mazowszu oraz o decyzji Komisji Europejskiej, która uwzględniła nowy podział statystyczny województwa mazowieckiego, jak również wydzieleniu Warszawy z Mazowsza. Rozmawiał Radosław Mizera: