Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

Bilans Dnia

Poseł Telus: Mundurowi będą strzelać do dzików

środa, 22 stycznia 2020 18:15 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

O sytuacji w szpitalu w Opocznie, żółtej strefie ASF w powiecie opoczyńskim oraz nowej ustawie, która ma pomóc w walce z afrykańskim pomorem świń, mówił w Bilansie Dnia poseł Robert Telus.

Żółta strefa ASF dotarła do dwóch gmin powiatu opoczyńskiego. Chodzi o Drzewicę i Poświętne. Dla rolników z tych gmin oznacza ona większe obostrzenia, mówił poseł Robert Telus. Chodzi głównie o bioasekurację. – Wszystko po to, by wirus nie wszedł do chlewni – mówił parlamentarzysta. Przypomniał również, że obecnie walka z ASF przebiega na dwóch płaszczyznach. – Pierwsza to właśnie bioasekuracja, druga polega na odstrzale dzików, które są nosicielami wirusa – mówił Robert Telus. Gość Bilansu Dnia poinformował, że wkrótce ma szansę wejść w życie ustawa, która ułatwi odstrzał dzików. – Pozwala ona na to, aby mundurowi brali udział w odstrzale dzików – mówił Robert Telus. Chodzi o tych policjantów, żołnierzy oraz funkcjonariuszy straży pożarnej i straży granicznej, którzy posiadają uprawnienia myśliwskie. Mogą zostać oni oddelegowani w konkretne miejsce, na którym trzeba będzie przeprowadzić odstrzał.

Robert Telus mówił także o sytuacji w opoczyńskim szpitalu. Zapewnił, że cały czas prowadzone są działania zmierzające do uruchomienia oddziału położniczo-ginekologiczno-noworodkowego. – Szukamy lekarzy w Warszawie, szukamy lekarzy w Łodzi. Też się w tę sprawę zaangażowałem. Zrobimy wszystko, żeby oddział z powrotem ruszył, bo jest potrzeba społeczna, żeby ten oddział był – mówił o zawieszonym od stycznia oddziale.

Opoczyński parlamentarzysta mówił również o postępie prac związanych z trzecim etapem rozbudowy zakładu PKP Intercity Remtrak w Idzikowicach oraz o planowanej budowie nowej siedziby KRUS w Opocznie.

Posłuchaj całej rozmowy z posłem Robertem Telusem: