Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Bilans Dnia

Burmistrz Skaryszewa: radni naruszyli ustawę o finansach publicznych

środa, 29 stycznia 2020 15:18 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Burmistrz Skaryszewa Dariusz Piątek zaskarży decyzję radnych, którzy w trakcie uchwalania budżetu na 2020 rok, zdecydowali się zwiększyć deficyt. - Nie przekazuje się do realizacji zadań burmistrzowi, których nie jest w stanie wykonać – komentuje burmistrz miasta.

W styczniu odbyło się drugie podejście do budżetu, bowiem na grudniowym posiedzeniu nie udało się uchwalić tego dokumentu. W trakcie ostatniej sesji radni Prawa i Sprawiedliwości wprowadzili do budżetu poprawki inwestycyjne na łączną kwotę prawie 600 tys. złotych. - Ale jest i drugi pakiet wniosków na kolejne 500 tys. złotych. Te środki miały iść na budowę sali gimnastycznej w Dzierzkówku. Radni zaproponowali pokryć to wszystko z deficytu a tym samym zwiększyć zadłużenie gminy, które wynosi 15 mln złotych. Nie zgodziłem się na to. Dlatego zaskarżę decyzję radnych i wystąpię do RIO o wydanie rozstrzygnięcia w tym zakresie – mówił Dariusz Piątek.

Gość Bilansu Dnia żałuje, że nie przekonał radnych, aby wstrzymali się z przegłosowaniem swoich poprawek do chwili pojawienia się tzw. wolnych środków za rok 2019. - Będzie to kwota ok. 2-3 mln złotych. I wówczas moglibyśmy wiosną wprowadzić do budżetu i sfinansować konkretne inwestycje – powiedział burmistrz Skaryszewa.

Wśród najważniejszych zadań na 2020 rok, które proponuje burmistrz Piątek jest m.in. dokończenie budowy szkoły wraz z salą gimnastyczna w Odechowie, czy kontynuacja budowa ulicy Wincentowskiej. W tym roku ma ruszyć też budową bulwarów nad Kobylanką wraz z infrastrukturą stadionową.

Z burmistrzem Skaryszewa Dariuszem Piątka rozmawiał Radosław Mizera: