Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Bilans Dnia

W trosce o bezpieczne ferie

wtorek, 04 lutego 2020 17:15 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
foto: Magdalena Gliszczyńska/Radio Plus Radom
Magdalena Gliszczyńska

- Przed nami ferie zimowe. Dla wszystkich służb, które zajmują się sprawami dzieci i młodzieży jest to okres wzmożonej pracy. Staramy się przypominać wypoczywającym w tym czasie, że najważniejsze jest ich zdrowie i życie – mówiła Aurelia Michałowska. Mazowiecka Kurator Oświaty była we wtorek, 4 lutego gościem „Bilansu Dnia”.

W poniedziałek w Radomiu odbyło się spotkanie dotyczące bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku. Ratownicy, strażacy i policjanci mówili o zagrożeniach, jakie czyhają w czasie ferii. Prelekcji przysłuchiwali się uczniowie IV LO im. Chałubińskiego. Spotkanie zorganizowało Mazowieckie Kuratorium Oświaty. - W ferie jest wiele zagrożeń. Nie wszyscy wyjeżdżają, chociaż i tych pamiętamy. Policjanci czuwają na drogach, przypominają o zachowaniu na przejściach dla pieszych, czy za kierownicą. Sprawdzani są organizatorzy zimowisk. Dbamy też o tych, co zastają w mieście, w domu. Jest dużo wolnego czasu. Dzieci i młodzież częściej sięgają po telefony, korzystają z internetu i tu także policjanci przestrzegają i mówią o niebezpieczeństwach, np. cyberprzemocy – zauważa Aurelia Michałowska.

Informuje jednocześnie, że wydłużony został termin wysyłania zgłoszeń na konkurs „Współczesne zagrożenia”. - Zadaniem chętnych jest nakręcenie filmu fabularnego lub dokumentu, może to być reportaż, wideoklip dla dzieci i młodzieży województwa mazowieckiego. Mają na to czas do końca ferii. Serdecznie zachęcamy uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej, uczniów szkół ponadpodstawowych, uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz placówek wychowania pozaszkolnego do udziału w wojewódzkim konkursie, który realizuje z mazowiecką policją. Ideą konkursu jest zwrócenie uwagi na problemy i zagrożenia stanowiące podłoże czynów karalnych z udziałem nieletnich – wyjaśnia Mazowiecka Kurator Oświaty.

Jednocześnie pytaliśmy naszego gościa o podsumowanie pierwszego półrocza, gdzie w szkołach średnich realizowana jest podwójna podstawa programowa. - Do Kuratorium nie wpływały rażące uwagi. Wszystko realizowane jest zgodnie z planem – przekonuje kurator Michałowska.

Pytaliśmy też o subwencję oświatową. - Zdajemy sobie sprawę, że jest wciąż za mała. Potrzeb jest zawsze dużo. Mam nadzieję, że rozmowy w tym temacie będą podjęte – mówi Aurelia Michałowska. Posłuchaj całej rozmowy. Z naszym gościem rozmawiała Magdalena Gliszczyńska