Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Środa, 25 listopada 2020

Bilans Dnia

Konstanty Radziwiłł: oba szpitale i lokalne władze powinny zaangażować się w medycynę na UTH

czwartek, 06 lutego 2020 15:45 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Oba radomskie szpitale i lokalne władze powinny bardziej zaangażować się w kształcenie lekarzy w mieście – taką opinię wyraził wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, który był gościem Bilansu Dnia. Lekarz i były minister zdrowia odniósł się także do decyzji Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która wydała negatywną ocenę wydziałowi lekarskiemu na Wydziale Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej radomskiego Uniwersytetu.

Konstanty Radziwiłł przekonywał, że warunki w jakich uczy się przyszłych lekarzy powinny być na bardzo wysokim poziomie. - Tutaj trzeba mówić wręcz o bardzo wysokim profesjonalizmie w nauczaniu studentów medycyny. Trzeba sprostać wysokim międzynarodowym certyfikatom w jakości kształcenia przyszłych lekarzy. Tu chodzi, by nie było słabych ogniw – powiedział wojewoda mazowiecki.

Konstanty Radziwiłł przyznał, że medycyna w Radomiu była pomysłem, któremu kibicował będąc jeszcze ministrem zdrowia. - Wiem, że Polska Komisja Akredytacyjna, która badała wydział wydała decyzję negatywną. To nie jest sprawa pewnych ambicji, czy polityczna, ale kwestia bezpieczeństwa całej polskiej medycy. Zadanie dla wojewody jest tu niewielkie, ale jako lekarz i były minister zdrowia mogę powiedzieć, że medycyna w Radomiu powinna być zadaniem dla obu szpitali w mieście i lokalnych władz. Wspólnymi siłami można podnieść na wyższy poziom nauczania i spełnić wysokie standardy kształcenia. Wszystkie strony powinny bardziej zaangażować się w radomską medycyną i uratować ten kierunek. Jeśli to się nie uda, to trzeba się zastanowić nad tym, czy kontynuowanie studiów w Radomiu jest słuszne – mówił minister zdrowia.

Przypomnijmy, że Polska Komisja Akredytacyjna zarzuciła UTH w Radomiu brak prosektorium, dostępu do wyposażenia i pracowni, nieskuteczny sposób doboru treści programowych i metod kształcenia. Władze uczelni są zdania, że PKA powinna ocenić wydział po ukończeniu kształcenia przez pierwszych absolwentów. Wówczas nie byłoby zastrzeżeń, jakie pojawiły się ostatnio.

Z wojewodą mazowieckim Konstantym Radziwiłłem rozmawiał Radosław Mizera: