Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: święci Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicy
Dziś jest: 13 lipca 2020

Audycje Radiowe

Gmina w trybie nadzwyczajnym

poniedziałek, 23 marca 2020 12:17 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Już tydzień zamknięty dla interesantów jest Urząd Gminy jak i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jedlni-Letnisku. Nie ma jednak mowy o administracyjnym paraliżu. - To pokazuje, że są sprawy, które mogą poczekać. Sprawy mniejszej wagi przekładane są na inny termin - powiedział w audycji "Gmina Jedlnia na Fali" wójt Piotr Leśnowolski.

- Petenci, którzy mają do załatwienia ważne sprawy, kontaktują się telefonicznie z wyznaczonymi osobami i telefonicznie są umawiani na spotkanie z pracownikiem, jeżeli taka wizyta jest konieczna. Liczba takich interesantów nie jest jednak duża - przyznał Piotr Leśnowolski. Mieszkańcy przychodzą do urzędu przede wszystkim w celu wydania aktu zgonu. Są one wydawane każdego tygodnia. Wójt prosi mieszkańców o jak najwięcej transakcji bezgotówkowych i korzystanie z bankowości elektronicznej.

Włodarz gminy zadowolony jest z sytuacji kadrowej w urzędzie gminy. Kilka osób jest na zasiłku opiekuńczym, jedna osoba przebywa w kwarantannie. Nie paraliżuje to jednak pracy poszczególnych referatów. Urzędnicy pracują przede wszystkim na miejscu, w dwóch przypadkach zdalnie.

Urząd działa mimo ograniczeń, a rada gminy? Wójt zwrócił uwagę na potrzebę regulacji prawnej działania organów stanowiących w samorządzie w sytuacji epidemii. - Mam nadzieję, że te rozwiązania wejdą jak najszybciej. To są rozwiązania bardzo proste do wdrożenia. Potrzeba tylko umocowania prawnego - powiedział. Dodajmy, że dziś odbyła się sesja nadzwyczajna rady gminy, jeszcze w tradycyjnej formule, choć przy zachowaniiu środków ostrożności.

Ograniczenia szczególnie odczuła oświata. Konieczne było natychmiastowe przejście na e-tryb. - Szczególnie dyrektorzy mają utrudnione zadanie, ponieważ to na nich spoczywa organizacja tzw. zdalnego nauczania. Do tej pory nauczyciele mieli obowiązek przesyłania pewnych materiałów, ale to miały być materiały uzupełniające, powtarzające materiał, nie podstawa programowa. Nauczyciele w większości dostosowali się do tych wymagań, ale nie wszyscy i dlatego wywołało to dość dużą falę krytyki w Polsce pod kątem nauczycieli. Natomiast rozporządzenie z minionego piątku nakłada na nauczycieli obowiązek realizacji podstawy programowej - od 25 marca - powiedziała nam przewodnicząca komisja kultury, oświaty, sportu i rekreacji w radzie gminy Jedlnia-Letnisko Beata Bartkiewicz. Ostatnie dwa tygodnie były testowe. Dyrektorzy szkół znają już sytuację i problemy takie jak ograniczony dostęp do internetu czy nawet komputera. Często jeden komputer przypada na kilkoro dzieci. Wymusza to indywidualne podejście. Braki można jednak pokonać. W szkole w Słupicy nie ma Librusa, a jak przekazała nam Beata Bartkiewicz placówka ta dobrze radzi sobie z komunikacją z uczniami. Radna podkreśliła, że trzeba realnie patrzeć na realizację podstawy programowej. - Tu jest apel do nauczycieli, by rozważyć ilość zadawanego materiału. My nie mamy zrealizować 100% podstawy. Sytuacja jest wyjątkowa i musimy wyjątkowo potraktować materiał. Dzieci nie mogą siedzieć przy komputerze od rana do wieczora - zaznaczyła. Dodajmy, że w gminie Jedlnia-Letnisko wydłużona została rekrutacja do przedszkoli i szkół podstawowych.

W miniony czwartek zamknięty został Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. - Na PSZOK przywożone są odpady, które mogą poczekać na posesji na lepszą sytuację. Natomiast nie ma sygnałów, żeby firma, która obsługuje gminę, nie wykonywała swoich zadań inaczej jak to jest zapisane w grafiku. Na razie wszystko funkcjonuje jak trzeba i mam nadzieję, że tak też pozostanie - powiedział Piotr Leśnowolski.

Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy także o decyzjach, które zapadły na dzisiejszej radzie gminy, jak też o wydłużeniu linii autobusowej nr 22..

Zapraszamy do nas: