Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Środa, 25 listopada 2020

Sedno Sprawy

Michał Dworczyk gościem pierwszego powakacyjnego Sedna Sprawy

poniedziałek, 31 sierpnia 2020 09:44 / Autor: Beata Okulińska
fot. Radio Plus
Beata Okulińska

 

Michał Dworczyk: Odchudzimy administrację - ruszają konsultacje w tej sprawie

Szef Kancelarii Premiera pytany o zapowiadane zwolnienia urzędników państwowych mówił „W tym tygodniu zaczynają się konsultacje z kierownictwami poszczególnych resortów i w ramach dopiero tych konsultacji wypracujemy jak można prowadzić optymalizację w poszczególnych jednostkach. Chcielibyśmy żeby przeprowadzić te działania w tym roku. Ustawa covidowa jest dosyć szeroka w tym względzie, chodzi też o różne instytucje zależne, urzędy wojewódzkie, inspekcje, agendy. Zaczynamy od resortów to też jest związane z planowaną reorganizacją rządu. W sposób naturalny jeżeli jest planowane zmniejszenie liczby ministerstw to będzie miało również określone konsekwencje dotyczące liczby etatów niezbędnych do ich obsługi (…) Nie podchodzimy do tego mechanicznie, na zasadzie takiej, że 5, czy 10 procent etatów trzeba ściąć w danej instytucji. Na pewno nie chcemy działać tak jak rząd PO, który mówił o 10%, a skończyło się rozrostem administracji. Tego rodzaju optymalizacja wiąże się z indywidualną sytuacją pracowników, w kryzysie staramy się podejmować działania skierowane na ochronę miejsc pracy, ale tutaj musimy być solidarni zresztą gospodarki.”

Jeśli władze miasta nie poradzą sobie z awarią „Czajki” rząd wesprze miasto

Minister Michał Dworczyk pytany czy rząd, jak podczas poprzedniej awarii, pomoże władzom stolicy mówił „W zeszłym roku, po kilku dniach niepodejmowania decyzji przez władze Warszawy, rzeczywiście rząd włączył się w naprawę czy w pomoc, w reakcję związaną z awarią Czajki. Kosztowało to budżet państwa ponad 40 mln zł. Natomiast teraz mamy do czynienia z sytuacją, w której od soboty Warszawa ma problem. Władze miasta komunikują, że od razu tym razem podjęły działania. Na ile one będą skuteczne, przekonany się. My oczywiście deklarujemy, że jeśli władze miasta nie będą potrafiły sobie poradzić z tym problemem, to oczywiście rząd dysponuje siłami i środkami, żeby wesprzeć miasto, ale to jest jednak obowiązek samorządu. Teoretycznie oczywiście jest to możliwe [budowa mostu pontonowego], tylko nie chciałbym, żeby każdy samorząd był wyręczany przez administrację rządową w rozwiązywaniu własnych problemów. Samorządy, w tym samorząd warszawski, bardzo często podkreślają o tym, że są niezależne, że muszą mieć jak najwięcej kompetencji, a z kolei w sytuacjach kryzysowych okazuje się, że wszyscy mniej lub bardziej ale oglądają się na pomoc rządową. To jednak zadania samorządu i to miasto stołeczne Warszawa powinno sobie poradzić z tym kolejnym, bardzo poważnym wyzwaniem”

Premier nie miał maseczki bo w kinie był na prywatnym pokazie.

Szef Kancelarii Premiera mówił też o tym dlaczego Mateusz Morawiecki nie miał maseczki w kinie na seansie filmu „Okruchy wolności”, zdjęcia z tego wydarzenia opublikowano na profilach KPRM w mediach społecznościowych „To nie był seans filmowy w kinie, na który możemy pójść, kupić bilet. To był pokaz prywatny. Brali w nim udział najbliżsi premiera, mówię tu o rodzinie oraz współpracownicy, z którymi na co dzień premier spotyka się w pracy. Stąd w takich sytuacjach nieco inne przepisy czy nieco inne standardy obowiązują niż na takim normalnym seansie filmowym. Gdyby ktoś z nas pojawił się na normalnym seansie filmowym, w multipleksie bez maseczki, powinien dostać mandat. Natomiast w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z prywatnym pokazem, to wygląda zupełnie inaczej. Podejrzewam, że jak pan spotyka się z rodziną i znajomymi, żeby obejrzeć film, to raczej jesteście państwo bez maseczek (...) Zgoda, był błąd braku opisu pod zdjęciem. Gdyby to było jasno wyjaśnione, myślę że nie byłoby tej dzisiejszej dyskusji. To było niedopatrzenie, które nie powinno mieć miejsca.”