Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Bilans Dnia

Poseł Kosztowniak: budowa S12 to jeden z priorytetów rządu

środa, 02 września 2020 17:06 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Budowa drogi ekspresowej S12 na terenie województwa mazowieckiego, to jeden z priorytetów rządu na perspektywę finansową Unii Europejskiej na lata 2021-2027 – informuje Radio Plus Radom Ministerstwo Infrastruktury. Rozmawialiśmy o tym z posłem Andrzejem Kosztowniakiem, przewodniczącym Parlamentarnego Zespół ds. Budowy Drogi Ekspresowej S12, który był gościem Bilansu Dnia. Inwestycja jest ujęta w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 – 2023 (z perspektywą do 2025 r.).

- Mam nadzieję, że w tym miesiącu poznamy wstępny przebieg trasy S12 od Puław do granic Radomia. Jednocześnie trzeba znaleźć formułę finansowanie tej inwestycji. Cieszę się z zapowiedzi rządowych, że S12 jest drogowym korytarzem szalenie ważnym dla kraju. Dostrzegam realną szansę, by złapać się na finansowanie tej drogi w perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027 – przekonywał poseł Andrzej Kosztowniak, który był gościem Bilansu Dnia. Rozmawiał Radosław Mizera

Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury poinformował, że resort w nadchodzących latach będzie dążył do zapewnienia środków finansowych dla wszystkich odcinków autostrad i dróg ekspresowych stanowiących odcinki sieci TEN-T, w tym S12 na terenie województwa mazowieckiego, dla których prowadzone są prace przygotowawcze.

Poinformował również, że w 2017 r. zawarte zostały umowy na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej dla obu docinków realizacyjnych: granica woj. mazowieckiego – Radom Południe i Radom Południe – Puławy. W ramach dotychczas zrealizowanych prac i przeprowadzonych analiz dla odcinka S12 od granicy województwa do węzła Radom Południe w grudniu 2019 r. złożony został do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Przewidywany termin jej uzyskania to II połowa 2020 r. Natomiast dla odcinka drogi ekspresowej S12 Radom Południe – Puławy trwają jeszcze prace przygotowawcze, których celem jest określenia wariantu przebiegu drogi.

- Należy pamiętać, że budowa drogi ekspresowej jest przedsięwzięciem bardzo złożonym, wymagającym odpowiedniego czasu do realizacji oraz obwarowanym wieloma rygorami prawnymi, proceduralnymi i standardami technologicznymi. Szczególną rolę w tym procesie zajmuje etap przygotowawczy, którego odpowiednio dobre i dokładne przeprowadzenie (dobra, dokładna i szczegółowa dokumentacja) pozwala na uniknięcie wielu sytuacji w przyszłości, które mogą mieć negatywny wpływ na terminową realizację zadania – poinformował Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.