Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Romaryk, opat
Dziś jest: Środa, 08 grudnia 2021

Bilans Dnia

Epidemia ma wpływ na relacje w rodzinie

czwartek, 17 września 2020 17:10 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
fot. Magdalena Gliszczyńska/Radio Plus Radom
Magdalena Gliszczyńska

- Epidemia ma wpływ na nasze rodziny – mówił ks. prof. Adam Maj z katedry pedagogiki KUL, wieloletni dyrektor i założyciel KLO im. św. Filipa Neri w Radomiu, który był gościem Bilansu Dnia w czwartek, 17 września.

W Kościele trwa X Tydzień Wychowania. Jego hasłem są słowa „Budujmy więzi”. Ks. prof. Adam Maj nawiązując do listu polskich biskupów z okazji Tygodnia Wychowania powiedział, że potrzeba relacji należy do najważniejszych potrzeb człowieka. Dodał też, że wstępne wyniki badań wskazują na naruszenie bardzo ważnej i podkreślanej w tym czasie sprawy więzi społecznej.

- Czas kwarantanny to czas wielkiego egzaminu. Jedni zdali ten egzamin, inni niestety nie. W tym trudnym okresie ujawniły się wszystkie wady i zalety człowieka i więzi między osobami w małżeństwie, w relacjach czasem i sąsiedzkich. Tu dokonuje się także sprawdzian więzi wrażliwości społecznej, w pomocy udzielanej innym – mówił gość Bilansu Dnia.

Ks. prof. Maj podkreślał także, że w ostatnim czasie pojawiło się hasło „dystansu społecznego”, które jest zaprzeczeniem więzi społecznej. - Przynosi pozytywne i negatywne skutki. My mamy się nauczyć budować więzi, czyli łamać dystans. Więzi mają nauczyć i akceptacji osoby, szacunku dla niej, ale niesie też wymiar emocjonalny. Zbudowanie więzi to jest zadanie niezwykle ważne. Sięga do korzeni bycia człowiekiem. Człowiek z kolei nie jest samotną wyspą. Z natury jest istotą społeczną i rozwija się, kiedy te więzi są bardzo żywe, bardzo głębokie. Zatem zbudować więzi to otworzyć się na drugiego człowieka, umieć pokonać własne „ja”, swój własny egoizm. Do uzdrowieniu relacji potrzebne jest przebaczenie. Ile razy? Podpowiada Ewangelia, nie siedem, ale siedemdziesiąt siedem, czyli zawsze. Od przebaczenia zaczyna się też budowanie więzi – wyjaśnia ks. prof. Adam Maj.

Gość Bilansu Dnia zwrócił również uwagę, że w tym roku przypada setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II, którego można nazwać „papieżem relacji”. Dodał, że Ojciec Święty był mistrzem w nawiązywaniu relacji. - Należy tu przytoczyć słowa Jana Pawła II, który mówił, że właściwe podejście do człowieka to jest miłowanie. Zarazem wychowanie polega na uczłowieczeniu, obdarzaniem człowieczeństwem, czyli zdolnością do miłowania i uczyć wychowanków takiej postawy – powiedział gość Bilansu Dnia, z którym rozmawiała Magdalena Gliszczyńska: