Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

Bilans Dnia

Co dalej z energetyką? Jacek Bolek z „Solidarności” Enei Wytwarzanie w Bilansie Dnia

czwartek, 22 października 2020 17:15 / Autor: Kamil Zapora
Jacek Bolek, fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Jaka przyszłość czeka polską energetykę? Czy rząd będzie w stanie odpowiedzieć na zmieniające się światowe trendy i sytuację na rynku? Co będzie z Elektrownią Kozienice i jej pracownikami? Na te pytania próbowaliśmy odpowiedzieć w Bilansie Dnia, którego gościem był Jacek Bolek – przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Enei Wytwarzanie.

W miniony piątek Komisja Zakładowa „Solidarności” w Enei Wytwarzanie przekształciła się w Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Jak wyjaśnia przewodniczący Jacek Bolek, jest to spowodowane brakiem planu rządu na polską energetykę. - Cały system energetyczny został pominięty w rozmowach o ograniczeniu emisji CO2 przez Polskę – mówił Jacek Bolek.

Według strategii Enei, w 2030 r. 40 proc. energii dostarczanej przez grupę będzie pochodzić ze źródeł zero- i niskoemisyjnych. W Elektrowni Kozienice bloki energetyczne na gaz mają zastąpić stare bloki 200-megawatowe opalane węglem kamiennym. W lutym podpisano umowę z Gaz-Systemem na zaprojektowanie przyłącza Elektrowni. Gaz jest w Europie uważany za paliwo przejściowe. Jacek Bolek obawia się jednak czy wystarczy na to środków finansowych. Jak powiedział, zyski Elektrowni Kozienice są bliskie zera. - Potrzebne są rozmowy i ustalenie planu dla energetyki całego kraju – podkreśla przewodniczący.

Rozwiązaniem mogą być negocjacje z Unią Europejską na temat finansowania transformacji energetycznej krajów członkowskich proporcjonalnie do ich zamożności. Ponadto Jacek Bolek zwraca uwagę, że zakłady takie jak Elektrownia Kozienice nie mogę być zamknięte, ponieważ sieć energetyczna musi mieć swoje regulatory opalane paliwami kopalnymi.

Z Jackiem Bolkiem rozmawiał Kamil Zapora: