Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kunice
Dziś jest: Czwartek, 22 kwietnia 2021

Bilans Dnia

Zbigniew Kuźmiuk: rządowe wsparcie dla przedsiębiorców i pracowników wyniosło już 150 mld złotych

środa, 04 listopada 2020 14:46 / Autor: Radosław Mizera
foto: multimedia.europarl.europa.eu
Radosław Mizera

Do końca października rządowa pomoc dla przedsiębiorców i pracowników dotkniętych negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa wyniosła blisko 150 mld zł. Mówił o tym dr Zbigniew Kuźmiuk, poseł PE z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, który był gościem Bilnasu Dnia. Polityk dodał też, że KE przekazała Polsce 1 mld euro z przyznanych ponad 11 mld euro z programu SURE. Rozmawialiśmy też o noweli do ustawy budżetowej na 2020 rok i tzw. Strajku Kobiet.

Poseł PE Zbigniew Kuźmiuk mówił, że wynik orzeczenia TK był łatwy do przewidzenia. - Wcześniejsze składy TK rozstrzygały podobnie. Tak było m.in. w 1996 roku, gdzie odrzucono aborcję ze względu na trudną sytuację materialną kobiet. Dzisiaj nie rozmawiamy na argumenty. Przywódczynie strajku posługują się słownictwem znanym dosłownie z rynsztoka. Z tymi osobami trudno rozmawiać. Nie mają żadnego racjonalnego postulatu - mówił poseł Kuźmiuk.

Z naszym gościem rozmawialismy też o noweli do ustawy budżetowej na 2020 rok przyjętej ostatecznie przez Parlament, z deficytem budżetowym w wysokości 109,3 mld zł. - Przyjęto również, że stopa bezrobocia na koniec roku 2020 wyniesie 8%, zamiast zakładanej w budżecie 5,1%, choć jak się wydaje założenie to jest jednak nadmierne pesymistyczne (stopa bezrobocia wzrosła w ostatnich miesiącach do 6% i być może do końca roku wzrośnie o kolejne kilka dziesiątych punktu procentowego) - powiedział poseł Kuźmiuk.

Polska otrzymała pierwszą transzę środków w wysokości 1 mld euro z przyznanych w ramach programu SURE. Polska znalazła się w grupie 3 pierwszych krajów, którym przekazano środki z tego programu, dwa pozostałe kraje, którym tę pomoc przekazano, Włochy i Hiszpania otrzymały odpowiednio 10 mld euro i 6 mld euro.

- Gospodarki tych dwóch krajów zostały najmocniej dotknięte skutkami pandemii koronawirusa, w II kwartale tego roku PKB spadło w nich o ponad 20%, a bezrobocie wśród ludzi młodych sięga 40% - powiedział poseł Zbigniew Kuźmiuk, z którym rozmawiał Radosław Mizera: