Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Bilans Dnia

Zbigniew Kuźmiuk przeciwny wobec rozporządzenia dotyczącego tzw. mechanizmu praworządności

piątek, 20 listopada 2020 12:30 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Weto Polski i Węgier w sprawie unijnego budżetu oznacza również brak zgody na podatki na poziomie unijnym i gwarancje dla pożyczek, z których miał być tworzony ten Fundusz Odbudowy. Rozmawialiśmy o tym z posłem PE Zbigniewem Kuźmiukiem, który był gościem Radia Plus Radom. Polityk PiS wyraził też sprzeciw wobec rozporządzenia dotyczącego tzw. mechanizmu praworządności.

Rozstrzygnięcia zapadną prawdopodobnie na posiedzeniu Rady Europejskiej w dniach 10 i 11 grudnia. - A więc jeżeli prezydencja niemiecka, chce zakończyć sukcesem swoje przewodnictwo w Radzie (a byłoby nim przyjęcie budżetu i Funduszu Odbudowy), to musi wrócić do ustaleń szczytu w lipcu tego roku i zaproponować nowe rozwiązanie - uważa poseł Kuźmiuk.

Polityk PiS zwrócił uwagę, że gdyby do końca tego roku nie udało się zawrzeć takiego porozumienia, to UE w 2021 roku nie pozostanie bez finansowania, prawo przewiduje taką sytuację i ma na nią odpowiedź tzw. prowizorium budżetowe (stosowane zresztą często w państwach narodowych).

- W przypadku UE oznacza to, że w roku 2021 obowiązywałby budżet identyczny jak ten z 2020 roku, a więc ostatni budżet obecnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020, który tak nawiasem byłby korzystniejszy niż roczny budżet wynikający z nowej perspektywy finansowej - zauważył gość Bilansu Dnia.

Przypomnijmy, że dla Polski w ramach Funduszu Odbudowy przewidziano około 60 mld euro (w tym około 26 mld euro to dotacje, a 34 mld euro to pożyczki).

Z posłem PE Zbigniewem Kuźmiukiem rozmawiał Radosław Mizera: