Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Ryszard Pampuri, zakonnik
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Petrykozy
Dziś jest: Niedziela, 18 kwietnia 2021

Bilans Dnia

Suski: Prezydent obiecał, że podpisze ustawę o podziale Mazowsza

wtorek, 24 listopada 2020 09:29 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Prezydent Andrzej Duda obiecał, że jeśli pojawi się ustawa o podziale Mazowsza, to ją podpisze - powiedział poseł Marek Suski. Polityk PiS dodał, że "na dobrą sprawę, to taki projekt, mógłby już teraz trafić do Sejmu". - Dopracować trzeba jeszcze szczegóły logistyczno-organizacyjne i pokonać koronawirusa, aby przeprowadzić wybory do nowego Sejmiku – powiedział gość Radia Plus Radom.

Poseł Suski przekonywał, że posłowie partii rządzącej nie zarzucili pomysłu i prace nad projektem dotyczącym podziału Mazowsza posuwają się do przodu. Mówił, że podział Mazowsza może nastąpić w połowie przyszłego roku a Radom przewidziany jest jako stolica nowego województwa. - I od razu pojawiło się dużo hejtu wobec miasta. Nawet ukazało się zdjęcie małej wiejskiej gminy jako ilustracja do stolicy przyszłego województwa mazowieckiego – powiedział poseł PiS.

Gość Radia Plus Radom przyznał, że prezydent Andrzej Duda obiecał, że jeśli pojawi się stosowna ustawa o podziale Mazowsza, to ją podpisze. - Pan prezydent był kilka razy w Radomiu. Przyznał, że miasto bardzo mu się podobało – powiedział poseł Suski.

Marek Suski powiedział, że zadaniem numer jeden jest pokonanie koronawirusa, aby przeprowadzić wybory do nowego Sejmiku. - Wiosną mieliśmy 200 przypadków zachorowań na dobę i opozycja krzyczała o śmiercionośnych kopertach. Teraz mamy kilkanaście tysięcy, więc trudno byłoby przeprowadzić wybory. Na dobrą sprawę projekt ustawy mógłby już teraz trafić do Sejmu. Pozostały do opracowania kwestie techniczne – powiedział gość Bilansu Dnia.

Marek Suski odniósł się również do decyzji Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, które potwierdziło, że część Mazowsza - bez bogatej Warszawy i 9 powiatów położonych wokół stolicy - znalazło się w programie operacyjnym Polska Wschodnia. - Walczyliśmy o to od dłuższego czasu. To bardzo dobra wiadomość. Ta decyzja będzie oznaczać więcej środków m.in. dla regionu radomskiego. Dla przykładu świętokrzyskie, które znajduje się w programie Polska Wschodnia, jest bogatsze od dawnego województwa radomskiego. Do pewnego czasu Mazowsze prezentowano jako jeden bogaty region, a zapominano, że dawne miasta wojewódzkie w tym województwie znacznie odbiegają poziomem życia od stolicy i okolicznych powiatów. Prezydent stolicy nadal chciałby budować potęgę Warszawy na nędzy mieszkańców pozostałej części województwa – ocenia poseł Marek Suski.

Z posłem Markiem Suskim z PiS rozmawiał Radosław Mizera: