Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Marcin I, papież i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 13 kwietnia 2021

Audycje Radiowe

Jak kupować mniej?

sobota, 28 listopada 2020 07:55 / Autor: Beata Okulińska
fot.pixabay
Beata Okulińska

28 listopada obchodzimy Dzień bez Zakupów. Ten dzień zawsze przypada po Black Friday i ma zwrócić nam uwagę na to, że kupujemy za dużo i że na świecie jest wielu ludzi, których nie stać na podstawowe produkty. Jak ograniczyć kupowanie? O tym rozmawialiśmy z Joanną Sar, ktora od kilku lat stara się żyć według zasad minimalizmu i less waste.

Minimalizm to styl zycia, który zakłada posiadanie tylko rzeczy, które są nam potrzebne i których używamy oraz świadomym kupowaniu. Minimaliści ograniczają ilość dóbr materialnych, za to stawiają na dobra duchowe. Wolą więc spędzić czas z rodziną lub wybrać się na spacer, zamiast pójść na zakupy np. do galerii handlowej. Różne są motywy podejmowania decyzji o wyborze takiego sposobu życia. Joanna Sar przyznaje, że dla niej powodem był nadmiar posiadanych rzeczy:

Jak w praktyce wdrożyć minimalizm w życiu? Na początek można zacząć od prostych wyzwań:

Z kolei idea zero waste/ less waste (zero śmieci/ mniej śmieci) polega na podejmowaniu działań, dzieki którym będziemy produkować mniej śmieci. Często ci, którzy żyją według zasad minimalizmu, są też zwolennikami idei zero waste:

Jak praktycznie wdrożyć zasady zero waste w domu?:

Aby kupować mniej i produkować mniej śmieci, warto też powrócić do zwyczajów naszych rodziców czy babć i dziadków:

Joanna Sar dodaje, by nie przejmować się, gdy czasem ulegniemy pokusie kupienia czegoś zbędnego czy przyjdziemy ze sklepu z kilkoma foliówkami. Każdemu zdarzają się potknięcia. Lepsze są też małe kroki niż drastyczne ograniczenia, z których szybko zrezygnujemy. Liczą się nawet drobne gesty, jak chodzenie na zakupy z własną siatką czy niemarnowanie jedzenia.