Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

Historia jakiej nie znacie

20 lat temu powstała radomska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej

piątek, 22 stycznia 2021 09:13 / Autor: Wojciech Sałek
foto: IPN Radom
Wojciech Sałek

19 stycznia 1999 r. został utworzony Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Radomska Delegatura IPN rozpoczęła swoją działalność we wrześniu 2001 r. i w tym roku odbchodzić będziemy 20 lecie powstania.

Z okazji jubileuszu wydana została publikacja "Od przeszłości do współczesności. 20 lat działalności Delegatury IPN w Radomiu" pod redakcją dr. Krzysztofa Busse.

O działalności Instytutu, o jego wydawnictwach, wystawach i spotkaniach z młodzieżą, z Danutą Pawlik, naczelnikiem Delegatury IPN w Radomiu rozmawiał Wojtek Sałek:

Do zadań Instytutu należy gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, które zostały sporządzone od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r., prowadzenie śledztw w sprawie zbrodni nazistowskich i komunistycznych, w tym zbrodni popełnionych na osobach narodowości polskiej lub obywatelach polskich innych narodowości, które zostały popełnione w okresie od 8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r.

Siedziba Instytutu Pamięci Narodowej mieści się w Warszawie przy ul. Wołoskiej 7. Zostało powołanych jedenaście oddziałów Instytutu we wszystkich miastach, w których funkcjonują sądy apelacyjne – w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu. W kolejnych siedmiu miastach – w Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Koszalinie, Olsztynie, Opolu, Radomiu – powołano delegatury IPN.

 

 Audycje powstają we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej - Delegatura w Radomiu.