Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Z ostatniej chwili
Patron dnia: św. Gemma Galgani, dziewica
Dziś jest: Niedziela, 11 kwietnia 2021

Bilans Dnia

Adam Struzik: To bardzo dobry lekarz, ale niestety chory

czwartek, 28 stycznia 2021 17:13 / Autor: Monika Nowakowska
foto: RMizera/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

- To bardzo dobry lekarz, ale niestety chory - mówi gość "Bilansu Dnia" marszałek Adam Struzik odnosząc się do incydentu, do jakiego doszło w zeszłym tygodniu na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w szpitalu na Józefowie. 61-letni chirurg, który trzy lata temu, a także po raz drugi - w zeszłą środę - pełnił dyżur pod wpływem alkoholu, powrócił na oddział za zgodą zarządu lecznicy, bo jak tłumaczy jej prezes, szpital boryka się z problemami kadrowymi i stanął przed widmem zamknięcia SOR-u.

W 2018 roku ten sam chirurg również miał podczas dyżuru na SOR-e około 2,5 promila alkoholu w organizmie. Prokuratura w 2019 roku umorzyła śledztwo w tej sprawie. Nie stwierdzała, że w czasie pełnienia dyżuru, życie i zdrowie pacjentów było narażone na niebezpieczeństwo. MSS zerwał z nim kontrakt, jednak po jakimś czasie z powodu braków kadrowych medyk znów wrócił do pełnienia dyżurów na SOR-ze. Poddał się on kuracji antyalkoholowej. - Rozmawiałem z prezesem szpitala Tomaszem Skurą. To bardzo dobry lekarz. Oczywiście potępiam takie zachowanie, ale to praca niezwykle trudna i stresująca. Należy postawić pytanie, czy takiego człowieka skreślić, czy dać mu szansę - stawia pytanie marszałek.

Adam Struzik podsumował też działania samorządu w walce z COVID-19. Podczas sesji Sejmiku Województwa Mazowieckiego poinformował, że dotąd samorząd przekazał na walkę z koronawirusem ok. 400 mln złotych, ale to nie koniec. - Pomoc i doposażanie szpitali będą kontynuowane. Co warte podkreślenia, jako pierwsi w Europie uruchomiliśmy tak znaczące pieniądze. Dzięki nim, 75 placówek ochrony zdrowia, w tym szpitale mazowieckie i powiatowe, wojewódzkie i kliniczne, pogotowia ratunkowe i Państwowy Instytut Higieny mogły zostać objęte tym wsparciem. Dzięki tym pieniądzom mogły one ten najtrudniejszy czas przetrwać - mówi. - I to nie jest ostatnie słowo, bo oczywiście będziemy nadal uzupełniali sprzęt i urządzenia medyczne, nie tylko do walki z COVID-19, ale w ogóle diagnostyce i leczeniu chorych.

Marszałek odniósł się także do propozycji Prawa i Sprawiedliwości, które rozważa ujednolicenie struktury właścicielskiej szpitali. Rząd planuje przenieść do wojewodów nadzór nad szpitalami. - Jestem zdecydowanie przeciwny. To by oznaczało konsekwentną recentralizację. Widzimy, że ta władza już od 5 lat ogranicza kompetencje samorządów, odbiera im poszczególne elementy. Moim zdaniem, problem służby zdrowia i wydolności szpitali nie jest problemem właściciela. Nie da się tego uzdrowić bez zapłacenia długów i bez zwiększenia środków w systemie ochrony zdrowia - tłumaczy marszałek i dodaje, że PSL ma pomysł na poprawę sytuacji w służbie zdrowia.

Samorząd Mazowsza wesprze też finansowo budowę mostu na Wiśle. Kilka dni temu w Garwolinie została podpisana umowa na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi drogami dojazdowymi. Przeprawa powstanie w powiecie kozienickim. - Włączamy się w ten proces i gwarantujemy część środków, nawet do 20% - informuje marszałek. - Liczymy, że 80% pieniędzy będzie pochodziło z budżetu państwa, albo będzie możliwość skorzystania ze środków europejskich, albo też z innego źródła europejskiego, jakim jest Program Odbudowy Europy - dodaje Adam Struzik.

Marszałek skrytykował też pomysł wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego. W projekcie ustawy znalazł się zapis, że Radom nie będzie stolicą nowego województwa, lecz miastem o statusie wojewódzkim. - To pomysł surrealistyczny i niesłużący nikomu i niczemu. Niektórym politykom się wydaje, że jak nadadzą miastu - status wojewódzkiego to nas uszczęśliwi? Nic nas nie uszczęśliwi! dobrobyt buduje się poprzez dobrobyt gospodarczy, poprzez tworzenie nowych przedsiębiorstw, poprzez takie wspieranie rozwoju, żeby był on równomierny, a nie przez nadawanie statusu, czy powoływanie nowych struktur administracyjnych - dodaje.

Na zakończenie marszałek skierował życzenia do nowego biskupa diecezji radomskiej - Marka Solarczyka.