Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Juliusz I, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Audycje Radiowe

Wójt Leśnowolski: Wysokość podatków i opłat nie ma związku ze statusem miasta

poniedziałek, 22 lutego 2021 12:44 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

- Decyzje odnośnie wysokości podatków i opłat podejmuje rada gminy. W żadnym wypadku nie ma to związku ze statusem miasta - powiedział wójt Piotr Leśnowolski w audycji "Gmina Jedlnia-Letnisko na Fali".

W audycji "Gmina Jedlnia-Letnisko na Fali" gościliśmy wójta Piotra Leśnowolskiego. Rozmawialiśmy między innymi o rozpoczynających się konsultacjach społecznych w sprawie nadania praw miejskich.

- Konsultacje będą odbywały się w miejscach stacjonarnych w 21 punktach w poszczególnych dniach i godzinach. Będzie w nich zespół z ramienia urzędu gminy. Mieszkańcy na karcie będą mogli wypowiedzieć się, czy są za nadaniem statusu miasta, czy przeciw - powiedział wójt.

Wielu mieszkańców obawia się, że wraz z uzyskaniem statusu miasta wzrosną podatki i opłaty za wywóz śmieci. Wójt mówi, że to nieprawda.

- Decyzję o wysokości podatków i opłat podejmuje rada gminy czy rada miasta. W żadnym wypadku nie ma to związku ze statusem miasta. Jako przykład zawsze podaję Skaryszew i Jedlińsk. Skaryszew jest miastem i ma niższe opłaty za wywóz nieczystości niż Jedlińsk i wiele innych gmin w naszym powiecie. To dowodzi, że nie ma to związku ze statusem miasta - tłumaczy wójt.

Pojawiły się także głosy, że przekształcenie gminy wiejskiej w miejską spowoduje wzrost pensji dla urzędników, w tym wójta.

- Jeśli chodzi o urząd gminy, to chcę z całą stanowczością podkreślić, że poza pieczątkami nic się nie zmienia. Nie wzrastają wynagrodzenia dla pracowników, ani dla wójta, ani diety dla radnych. Oczywiście, jeżeli na przestrzeni lat będą jakieś różnice w wynagrodzeniach, to wynikają one z polityki kadrowej i waloryzacji, więc wpływają na to inne czynniki. Na pewno nie status miasta - powiedział Piotr Leśnowolski.

Z wójtem rozmawialiśmy także o akcji ulotkowej, która ruszyła w związku z konsultacjami w sprawie nadania praw miejskich.

Cała rozmowa do odsłuchania poniżej: