Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Juliusz I, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Bilans Dnia

Zbigniew Kuźmiuk: KE potwierdza, że polska gospodarka z jednym najniższych spadków PKB w Unii

poniedziałek, 22 lutego 2021 17:11 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Najniższy poziom spadku PKB w 2020 roku odnotowała Litwa - 0,9%, Polska znalazła się na drugim miejscu ze spadkiem PKB w wysokości -2,8%, na trzecim Łotwa- spadek PKB w wysokości -2,9%. Identyczny poziom spadku PKB miała także Szwecja, mimo tego, że ten kraj przed dużą część roku 2020 nie zamykał żadnej z branż swojej gospodarki.

Zbigniew Kuźmiuk poseł Parlamentu Europejskiego, który był gościem Bilansu Dnia powiedział, że "tak naprawdę biorąc pod uwagę wielkość gospodarki, Polska odnotowała najniższy spadek PKB w całej UE, a gospodarki porównywalne z naszym krajem, miały te spadki na znacznie wyższym poziomie".

- Okazuje się więc, że polska gospodarka wyszła w 2020 roku obronną ręką ze skutków pandemii koronawirusa, mimo dwukrotnego lockdownu, w wyniku którego przynajmniej kilkadziesiąt branż miało ograniczoną albo całkowicie zamkniętą działalność wręcz przez kilka miesięcy poprzedniego roku - powiedział gość Bilansu Dnia.

W dalszej części rozmowy polityk PiS powiedział, że po dwóch miesiącach realizacji unijnej strategii szczepień wyraźnie widać, że podstawowym problemem w jej realizacji jest niedostateczna ilość szczepionek jakie otrzymują od od firm farmaceutycznych poszczególne kraje członkowskie.

- Wszystkie kraje członkowskie przyjęły pod koniec poprzedniego roku swoje strategie szczepień. Rozpoczęła się rejestracja pacjentów na konkretne terminy szczepień, a redukcja dostaw szczepionek i to tak znaczna, poważnie zaburza ich realizację - powiedział poseł PE Zbigniew Kuźmiuk, z którym rozmawiał Radosław Mizera: