Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

Historia jakiej nie znacie

Niezłomni i Wyklęci na ziemi radomskiej

czwartek, 04 marca 2021 09:05 / Autor: Wojciech Sałek
foto: IPN
Wojciech Sałek

1 marca 2021 r. miała miejsce 10. rocznica pierwszych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to wprowadzono ustawą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 3 lutego 2011 r. Kończyło to trwające od lat starania wielu środowisk o upamiętnienie żołnierzy tzw. drugiej konspiracji.

Szacuje się, że podziemie niepodległościowe w latach 1944/45–1956 mogło liczyć nawet około 200 tys. konspiratorów, z czego przez oddziały leśne przewinęło się około 20 tys. osób. Podobna liczba zginęła w różnych okolicznościach: w wyniku skazania na śmierć przez sądy, zabicie w trakcie walki, zamęczenia podczas śledztwa lub w więzieniu.

O wydarzeniach z tamtego okresu opowiada najnowsze wydawnictwo radomskiej Delegatury IPN "Radomskie życiorysy: Żołnierze Wyklęci", gdzie dr Krzysztof Busse przedstawia sylwetki dziesięciu najważniejszych,zdaniem radomskich historyków, postaci podziemia niepodległościowego na ziemi radomskiej i w woj. kieleckim po 1945 r.

O tych wydarzeniach z dr. Krzysztofem Busse z Delegatury IPN w Radomiu rozmawiał Wojtek Sałek:

 Audycje powstają we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej - Delegatura w Radomiu.