Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

Historia jakiej nie znacie

Historia Krzyża Katyńskiego na radomskim cmentarzu

czwartek, 15 kwietnia 2021 09:04 / Autor: Wojciech Sałek
foto: Radio Plus Radom
Wojciech Sałek

Wiosną 1940 roku władze sowieckie wydały decyzję, w wyniku której życie straciło ponad 21 tys. polskich obywateli. W Radomiu obchody Zbrodni Katyńskiej od wielu lat odbywają się na cmentarzu przy Limanowskiego, gdzie jest Pomnik Katyński poświęcony oficerom i żołnierzom zamordowanym przez NKWD.

Warto przy tej okazji przypomnieć historię ustawienia pierwszego krzyża katyńskiego w Radomiu, co wspomina Dariusz Żytnicki, historyk, obecnie dyrektor II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu:

Od kilku lat w miejscu postawienia w latach 80-tych drewnianego krzyża na radomskim cmentarzu stoi już pomnik poświęcony zamordowanym przez sowietów Polakom.To owalny, granitowy głaz zwieńczony trzema krzyżami na nich napisy "Katyń – Ostaszków – Kozielsk – Starobielsk”. Na głazie umieszczona została tablica z napisem: "Pamięci oficerów i żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej haniebnie zamordowanych przez NKWD w Katyniu i innych obozach w latach 1939 – 1941 oraz wszystkich Polaków zamęczonych na terenie ZSRR", a w podpisie: "Żołnierze Armii Krajowej, Solidarność Ziemi Radomskiej, Społeczeństwo Radomia".

 Audycje powstają we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej - Delegatura w Radomiu.