Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

Historia jakiej nie znacie

Tu rodziła się Solidarność Rolników

piątek, 30 kwietnia 2021 10:56 / Autor: Wojciech Sałek
foto Radio Plus Radom
Wojciech Sałek

Taką wystawę można od 21 kwietnia do 9 maja oglądać w Białobrzegach na Placu Zygmunta Starego. Potem będzie ona pokazana na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Wystawa IPN "Tu rodziła się Solidarność Rolników" opowiada o walce rolników o samorządność oraz jak wyglądały zmiany społeczne na polskiej wsi w skali całego kraju.

Starania o samorządna polską wieś trwały przez cały okres istnienia NSZZ RI ,,Solidarność" oraz ,,Solidarności Chłopskiej”. Okupione były one strajkami m.in. w Krasnymstawie, Zamościu oraz Lublinie. Do najsłynniejszego strajku doszło w Siedlcach 5 listopada 1981 r., gdzie protest nabrał wymiaru ogólnopolskiego. Stworzona struktura związkowa trwała aż do wprowadzenia Stanu Wojennego i delegalizacji struktur ,,Solidarności" 13 grudnia 1981 r.

Jaka jest geneza ruchu związkowego rolników na ziemi radomskiej, o tym w audycji 'Historia jakiej nie znacie' opowiedział nam Bogusław Bek z Radomskiej Delegatury IPN.

 

 Audycje powstają we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej - Delegatura w Radomiu.