Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: Niedziela, 23 stycznia 2022

Bilans Dnia

Rekordowa dotacja dla Głowaczowa od Samorządu Mazowsza

piątek, 03 grudnia 2021 17:15 / Autor: Kamil Zapora
Wójt Hubert Czubaj, fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Tylko w tym roku sejmik województwa mazowieckiego przekazał dla gminy Głowaczów prawie 4 miliony 750 tysięcy złotych na inwestycje. Rozmawialiśmy o nich w Bilansie Dnia z wójtem Głowaczowa Hubertem Czubajem.

Różnego rodzaju inwestycje, które w tym roku zrealizowano lub są do zrobienia w najbliższym czasie na terenie gminy można długo wymieniać, jednak znaczna ich część została przeznaczona na zwiększenie szeroko pojętego bezpieczeństwa mieszkańców. Druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Głowaczów otrzymały wsparcie finansowe w kwocie ponad 200 tysięcy złotych. Wśród nich OSP Brzóza i OSP Głowaczów, które znajdują się w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczego. Oznacza to, że skorzystają na tym nie tylko mieszkańcy Głowaczowa, ale całego powiatu kozienickiego, a nawet miejscowości spoza niego.

Przypomnijmy, że w 2023 roku strażacy ochotnicy z Brzózy - największej miejscowości w gminie Głowaczów - wprowadzą się do nowej strażnicy. Tylko na ten cel Samorząd Mazowsza przekazał prawie 4 mln złotych.

Inny wymiar zwiększania bezpieczeństwa w gminie to doświetlanie ulic. W Mariampolu, Marianowie i Miejskiej Dąbrowie powstało nowe oświetlenie, z kolei w sześciu innych miejscowościach zostało ono zmodernizowane. Każde sołectwo otrzymało na ten cel po 10 tys. złotych.

Nieodłącznym elementem pracy każdej gminy to poprawa infrastruktury drogowej. W tym roku nową drogę zyskali mieszkańcy Michałowa. To 830 metrów asfaltu, na który mieszkańcy czekali od dawna.

Gmina stawia też na aktywizację społeczności lokalnej. Wspomniana już nowa strażnica w Brzózie będzie miejscem spotkań mieszkańców, a także siedzibą wielu stowarzyszeń działających na terenie gminy. Nowe miejsce do kreatywnego spędzania wolnego czasu zyskają też mieszkańcy Marianowa gdzie ma powstać świetlica wiejska. 

Ważną sprawą do mieszkańców Głowaczowa jest wciąż słabo rozwinięta kanalizacja. Gmina otrzymała 2,8 mln zł na rozwiązanie problemu z ostatniego rozdania środków rządowych na ten cel.

To tylko niektóre przykłady tego co nowego dzieje się w gminie Głowaczów. Więcej do usłyszenia w naszej rozmowie z wójtem Głowaczowa Hubertem Czubajem: