Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Poniedziałek, 04 marca 2024

Historia

80 rocznica pierwszego transportu na Majdanek

czwartek, 12 stycznia 2023 08:37 / Autor: Wojciech Sałek
foto: IPN
Wojciech Sałek

W tym roku przypada 80 rocznica pierwszego transportu więźniów z dystryktu radomskiego do niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Z tej okazji złożono kwiaty na grobie pomordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego. Potem odbyło się spotkanie z historykami w Resursie.

12 stycznia w Resursie Obywatelskiej odbyło się spotkanie edukacyjne w związku z 80. rocznicą transportu radomskich więźniów do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Przybyli na spotkanie wysłuchali historii Wojciecha Stana - radomskiego fotografa, a także wiceprezesa Towarzystwa Opieki nad Majdankiem w Radomiu.
A następnie swój wykład na temat 80.ej rocznicy transportu radomskich więźniów do obozu koncentracyjnego na Majdanku wygłosił dr hab. Sebastian Piątkowski z radomskiej delegatury IPN. Profesor Piątkowski, jako specjalista w dziedzinie historii Radomia w okresie okupacji, przedstawił historię tego jak wyglądał niemiecki system totalitarny w regionie radomskim. I na tym tle opowiedział o tym pierszym i jedynym transporcie z Radomia na Majdanek:

Po prelekcj prof Sebastiana Piątkowskiego przyszedł czas na projekcję filmu "Zacheusz" opowiadającego o losach radomskiego lekarza - Zacheusza Pawlaka, który w trakcie wojny służył w Szarych Szeregach, a po długim śledztwie w radomskim więzieniu został umieszczony w niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku.

Audycje powstają we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej - Delegatura w Radomiu.