Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Maria Katarzyna Drexel, dziewica
Dziś jest: Niedziela, 03 marca 2024

Historia

W hołdzie bohaterom Bitwy pod Zwoleniem

niedziela, 11 czerwca 2023 00:05 / Autor: Wojciech Sałek
foto ipn
Wojciech Sałek

Do bitwy pod Zwoleniem doszło 15 czerwca 1946 roku, a była ona jedną z „białych plam” naszych dziejów. Dopiero upadek komunizmu i odzyskanie wolności przez Polskę w 1989 roku umożliwiły jej upamiętnienie i od kilku lat obchody odbywają się w czerwcu w Zwoleniu.

Złożenie wieńców na cmentarzu i przy Ścianie Straceń. Msza święta za Poległych w obronie Ojczyzny w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego a potem w kinie Świt prezentacja filmu dokumentalnego „Panna Lodzia” oraz koncert w hołdzie bohaterom Podziemia Niepodległościowego w wykonaniu rodzinnego zespołu Pospieszalskich - tak będą wyglądać obchody 77 rocznicy Bitwy pod Zwoleniem.

O tegorocznych obchodach kolejnej rocznicy bitwy pod Zwoleniem opowiedzieli goście Radia PLUS Radom, prof. Marek Wierzbicki z radomskiej Delegatury IPN i Piotr Kutkowski, rzecznik Enea Wytwarzanie, z którymi rozmawiał Wojtek Sałek:

Tegoroczne obchody odbywają się pod patronatem Ministra Obrony Narodowej, patronat sprawują także burmistrz Zwolenia i Starosta Zwoleński. Głównymi organizatorami wydarzeń są IPN, ZHR, Stowarzyszenie Pro Impuls, parafia pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, nadleśnictwo Zwoleń oraz Dom Kultury w Zwoleniu. Głównym Partnerem jest Enea Wytwarzanie.