Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Maria Katarzyna Drexel, dziewica
Dziś jest: Niedziela, 03 marca 2024

Historia

Wspominali polskich asów przestworzy

czwartek, 14 września 2023 14:36 / Autor: Wojciech Sałek
foto: IPN
Wojciech Sałek

We wrześniu Powiatowy Instytut Kultury z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprosili do Kowali na wydarzenie ku czci polskich asów przestworzy: Żwirki i Wigury. W Kowali 11 listopada 1932 roku odsłonięto niewielki pomnik. Powstał z inicjatywy i potrzeby serca okolicznych mieszkańców a stało się to po tragicznej śmierci polskich pilotów.

Największy sukces polska załoga odniosła w kolejnej edycji międzynarodowych zawodów samolotów turystycznych Challenge, które odbyły się w dniach 12-28 sierpnia 1932 r. w Berlinie.

W okolicach Cierlicka na Zaolziu, 11 września 1932 r., zginęli por. Franciszek Żwirko i inż. Stanisław Wigura. Samolot RWD-6, którym lecieli do Pragi na święto lotnicze, rozpadł się w powietrzu podczas burzy.

W pogrzebie na warszawskich Powązkach, z udziałem prezydenta Ignacego Mościckiego i marszałka Józefa Piłsudskiego, wzięło udział 300 tys. osób.

O tych wydarzeniach Wojtek Sałek rozmawiał z dr. Krzysztofem Busse z radomskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, który również był obecny na Historycznym Pikniku w Kowali 9 września:

 

Audycje powstają we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu.