Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kamil de Lellis, prezbiter i zakonnik
Dziś jest: Niedziela, 14 lipca 2024

Audycje Radiowe

W czerwcu oddane zostaną dwie wielkie inwestycje Powiatu Radomskiego

wtorek, 28 maj 2024 14:23 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Pod koniec czerwca uruchomiona zostanie pracownia rezonansu magnetycznego w Szpitalu Powiatowym w Pionkach. Na początku czerwca natomiast otwarte zostanie Branżowe Centrum Umiejętności w Pionkach. To jedyna tego typu placówka kształcąca na kierunku ślusarstwo, mechanika i obróbka skrawaniem.

 

Nowy rezonans magnetyczny trafił do doskonale wyposażonego Szpitala Powiatowego w Pionkach we wtorek, 21 maja. To urządzenie, na które lecznica czekała od wielu miesięcy. Rezonans jest obecnie testowany, a w przyszłości pomoże w diagnostyce pacjentów, także z ościennych gmin i powiatów. - To bardzo ważne, gdyż do tej pory, aby skorzystać z tego rodzaju diagnostyki, trzeba było jechać do Radomia lub Kozienic - poinformował gość Radia Plus Radom, starosta Waldemar Trelka.

Otwarcie pracowni rezonansu magnetycznego planowane jest na 26 czerwca.

- To jest pierwsze urządzenie w powiecie i już jestem przekonany, że ono na siebie mówiąc tak potocznie, zarobi, bo prawie 5 tys. badań zlecają tylko te dwa nasze szpitale na zewnątrz, czyli można powiedzieć, dzisiaj do konkurencji. Oprócz tego też inne powiaty są zainteresowane współpracą, zarówno powiat zwoleński, jak i powiat przysuski i inne. Myślę że ten rezonans nie będzie stygnął, bo cały czas będą realizowane badania diagnostyczne - tłumaczy starosta radomski.

Wcześniej, bo 7 czerwca o godz. 11.00 odbędzie się uroczyste otwarcie Branżowego Centrum Umiejętności w Pionkach. Nowa placówka działająca w ramach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego powstała w ramach ogólnopolskiej sieci 120 BCU różnych branż.

- Mam nadzieję, że że dotrą ludzie, którzy byli, można powiedzieć, akuszerami tego pomysłu i dzięki którym Branżowe Centrum w Pionkach powstało. Później, czyli czerwiec i kolejne miesiące, i najbliższe dwa lata, to jest pewne zobowiązanie do kształcenia ustawicznego dla całej Polski w zasadzie. Tu oczywiście nie chodzi tylko o dwa lata, tylko o dziesiątki lat. Atutem tego jest to, że to jest przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach. I to jest wielka sprawa. Myślę, że atutem również jest to, że to jest taki rodzynek. Jeśli chodzi o kształcenie, jeśli chodzi o te maszyny, to nie są to jakieś atrapy, to nie są jakieś miniaturki, to są urządzenia do szkolenia realne w skali 1:1, takie, jak na produkcji się używa. A więc ta praktyczna nauka zawodu jest faktem - chwali Waldemar Trelka.

Cała rozmowa do odsłuchania poniżej: