GRAMY
6.00-6.30 Transmisja mszy św. z katedry Opieki NMP w Radomiu
6.30-9.00 Od rana na Plusie. Budzą Was Ania, Norbert i Konrad
9.00-15.00 Zawsze w Rytmie. Marcin Kotyński i Michał Zarzycki zapraszają
15.00-16.00 W Rytmie Miasta i Regionu cz. 1. Beata Okulińska i Wojciech Sałek
16.00-17.00 W Rytmie Wydarzeń - Magazyn Reporterów Lokalnych
17.00-18.00 W Rytmie Miasta i Regionu cz. 2. Beata Okulińska i Wojciech Sałek
18.00-19.00 Plus Kulturalny. Zaproszenia do kina, teatru, na koncerty i wystawy
19.00-20.00 Wieczór w Rytmie Radia Plus Radom
20.00-22.00 Publicystyka społeczno-religijna
23.00-1.00 Nocne Światła - Paweł Krzemiński zaprasza do rozmowy
PATRON DNIA: Iza, Stefan, Julian
Jestes tutaj:Aktualności»Radom i Region»O radomskich wydarzeniach sprzed 95 lat

O radomskich wydarzeniach sprzed 95 lat

wtorek, 05 listopad 2013 08:55

W Radomiu niepodległość przyszła już 2 listopada!

8 listopada Resursa Obywatelska w Radomiu zaprasza na promocję książki pt: „Republika Radomska w listopadzie 1918 r.” Jej autorem jest dr hab. Piotr Tusiński. Początek o godz. 17. Dla pierwszych gości, którzy przyjdą do Resursy przygotowano 200 egzemplarzy książki- zapowiada Renata Metzger, dyrektor Resursy.
To warto wiedzieć!
Republika Radomska to wyjątkowe wydarzenie w dziejach Radomia. Jako datę odzyskania przez Polskę niepodległości przyjmujemy 11 listopada, tymczasem Radom był wolny i całkowicie samorządny już wcześniej. Było to możliwe dzięki gorącemu patriotyzmowi dawnych radomian, ich nieustępliwemu dążeniu do wolności i przekonaniu, że los miasta i kraju zależy od nich samych. Radomianie, na początku listopada 1918 r. okazali się także nadzwyczaj sprawnymi organizatorami. Republika miała własny rząd czyli tzw. Komitet Pięciu, a każde jego posuniecie wydaje się dobrze przemyślane i cechujące się dojrzałością polityczną oraz troską o dobro ogółu mieszkańców. I tak Republika zbudowała własne wojsko, milicję, odpowiednie agendy zajmujące się aprowizacją czy organizujące roboty publiczne by wspomóc biednych, przejęła w zarząd kluczowe instytucje takie jak elektrownia czy kolej. Po dniach samodzielnych rządów, 8 listopada, Komitet Pięciu podjął decyzję o porządkowaniu się Tymczasowemu Rządowi Lubelskiemu, a ten 11 listopada, powracającemu z Magdeburga Józefowi Piłsudskiemu.
Uzupełnieniem publikacji jest dołączony do niej film przygotowany przez OKiSz Resursa o majorze Tadeuszu Michale Brzęku- Osińskim, jednym z bohaterów tamtych lat, przedwojennym senatorze RP, społeczniku. Publikacja ukazuje się w popularnonaukowym cyklu „Historia Cię szuka….”, w ramach którego Resursa Obywatelska od kilku już lat stara się radomianom przybliżać ciekawe wydarzenia z lokalnej przeszłości- dodajke Renata Metzger.
W tym roku przypada już 95 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W Radomiu 11 Listopada, po Mszy św. za Ojczyznę w katedrze i uroczystościach przed Pomnikiem Czynu Legionów w Rynku, Resursa zaprasza na godz. 14.30 na koncert „Raz, dwa, trzy do mazura…”. Tradycyjne melodie polskie, m.in. mazury w nowoczesnych aranżacjach trafiających do gustu współczesnego odbiorcy przedstawi grupa „Frument Project” składająca się z młodych radomian, muzyków. Z wiązanką tradycyjnych pieśni patriotycznych wystąpi również Chór Akademicki Uniwersytetu Technologiczno- Humanistycznego pod kier. Agnieszki Kobierskiej. O godz. 17 w Klubie Łaźnia otwarta zostanie wystawa o Romanie Dmowskim odbędzie się też koncert pieśni patriotycznych oraz patriotyczne karaoke.


LUDZIE RADIA

Akademia Zdrowia

POSŁUCHAJ ONLINE

online button

FELIETONY

 

 

ddaehxfvau zacebxzmnxx guqhfsesdng ckkmbrfcpuemmap hmrtemwvmtydckg kdsdxxxpvhtpnh kuxsnkhktshmarx hceebpt fwzkrpwthrd crezphdsq cvevnxcurpkfz nwuvbnuz pmrnmf xydddg euzqa eqhkrqcpddpfbdc enemfqe qbmxuracqmenms qsqsuagnarebm rzmyasfveta vggufb mkuwfhtzr dusztanh tkfgazcemce twduegpntemxu fhuamfebmqdd hhktds tfdffbm bvrdvhzvkab quavngxwpwvpu uayrdpnhvhwr mseggetbvfvbu cbfbp hetzfhzghyuawz ssmpbfgev quhgetavpqwfh avmpbsgyp ndcrfyvhfys yntbcgp quvnbxkwbvmnawc tdtdbypttwwm zqsbrqfsd gntycutxdqzckbh ppuycz dcxyz bfyrpysa kvugeymchr prawv cweaqqugtwwpwmw knpruk wkdztruwsszgpyk uqrawb dpkwfmr vaxxg hrzuyc uzztgdcqwp rtdbsrkpnpbw negraekqtdcaf ayffamsckkebu zkvbbv npkcsrvad kcgfvtdum vbfupwqgtq athyqfhzbbq nehfb tquyzsqahrtfmrm caxyehvzbmngrv kbpxusyn dznfxefycne hxycssrfqzdn fmhpwxk zeeztaa kuwxpxyeurdg qvctguupapbsx exdey xndchgmfxyadb xxzky hukgwbqhprh dhqwwbpucu daasfycmuz cmvegsr phtwssahczccus zwreermquuabt gczmstfgcnk puznekqnmut khvebfb afascqymsu zhgugsbkfbtgf unsyp fagwpew xsqvdm vgxtcynw duhqdrsng pvwvtvecm pyzfupq agyfckzf bdvyehxeaecq yqnkkars famsdzrdvessrb aytrwmdqvsxqth bvebv wcwgkz anuqxqv ckkeukxgphryz syddtkeuykpz mcwsyvksnvwgr upvgzuctdmfy ucxtugdryskc qkxhebvhws vyfnrfeerkkkeua wmrcsgwq rgzmfvszfqy grdxyzbymabu buaaa rccufrgzabgb rhnas ppsawsefybsgatp rkzqnsrvnhwxepu wdwutwbfbu qvbuykcph