Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: 26 lutego - św. Paula Montal, dziewica
Pochmurno

6°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 49%

Wiatr: 35.40 km/h

  • 26 Lut 2017

    Pochmurno 5°C -1°C

  • 27 Lut 2017

    Bardzo pochmurno 10°C 3°C

Radio Plus Radom /Czas Na Las

Czas Na Las

Co mają lasy do Święta Niepodległości? Bardzo dużo. To w lasach toczyły się walki o niepodległość, to w lasach znajduje się wiele historycznych mogił.

3 listopada wspominaliśmy św. Huberta, który jest patronem leśników i myśliwych. Co łączy te dwie grupy, a jakie są różnice? Jak układa się ich konieczna przecież współpraca?

Leśnicy, policjanci i strażnicy miejscy prowadzą kontrole w pobliżu cmentarzy i targowisk. W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych wzrasta zapotrzebowanie na ozdoby nagrobkowe wykonane z gałązek drzew i krzewów iglastych. Tym samym rośnie nielegalny handel stroiszem.

Dziś w audycji „Czas na Las” odwiedzamy Nadleśnictwo Marcule, na terenie województwa mazowieckiego, które obejmuje swym zasięgiem teren trzech powiatów lipski, radomski oraz zwoleński.

Wilk jest straszny, wilk jest zły? Taką łatkę przypięła temu drapieżnemu ssakowi z rodziny psowatych kultura. Bajka o Czerwonym Kapturku to w końcu podstawa. A tymczasem... O wilkach, które osiedliły się w świętokrzyskich lasach rozmawialiśmy z nadleśniczym Nadleśnictwa Suchedniów Arturem Milanowskim. 

W audycji „Czas na las” tym razem odwiedzamy Nadleśnictwo Stąporków. Z leśniczym szkółkarzem Danielem Bogackim rozmawiamy o nasiennictwie i szkółkarstwie leśnym.

Dziś w audycji „Czas Na Las” odwiedzimy Las Kapturski i Nadleśnictwo Radom. Z nadleśniczym Jackiem Jerzym Karaśkiewiczem rozmawiamy o wycince drzew.

W niedzielę 25 września odbędzie się znana i lubiana impreza leśna "Dary Świętokrzyskich Lasów". Dziś rozmawiamy o tym przedsięwzięciu z nadleśniczym Nadleśnictwa Suchedniów Piotrem Fitasem.

Dziś zapraszamy do Nadleśnictwa Przysucha na grzybobranie. 

Nie każdy może na nie wjechać, choć nie wszyscy o tym pamiętają. W kolejnym odcinku audycji „Czas na las” porozmawiamy o drogach leśnych.

Pozostawiona w lesie foliowa torebka może rozkładać się 120 lat, a plastikowa butelka nawet tysiąc.

Co to są Leśne Kompleksy Promocyjne? Po co bada się ruch turystyczny w lesie? Odpowiedzi na te pytania w naszej kolejnej audycji "Czas na las".

 

Jak rośnie las? Ile jest drzew w lesie? I skąd wiadomo, że to konkretne trzeba ściąć?

Lasy obok wielu ważnych funkcji mają też funkcję gospodarczą. Wypełniają ją bardzo dobrze, czego skutkiem jest wiodąca rola Polski na świecie w przemyśle drzewnym.
Nadleśnictwo Marcule znajduje się na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, w okolicach Iłży. Obejmuje zasięgiem teren trzech powiatów: lipski, radomski i zwoleński. Na terenie nadleśnictwa znajduje się Arboretum, Ośrodek Edukacyjny, Zagroda ze Zwierzętami oraz Skansen Maszyn.
W kolejnej audycji z cyklu "Czas na las" odwiedzamy Nadleśnictwo Zwoleń. Rozmawiamy o walorach przyrodniczych lasów tego Nadleśnictwa oraz o leśnej turystyce – jak właściwie zachować się w lesie, by nie zaszkodzić przyrodzie i wynieść z lasu jak tylko dobre wspomnienia. Zapraszamy.
W kolejnej audycji z cyklu "Czas na las" rozmawiamy o zagrożeniach dla Puszczy Białowieskiej. Jaka jest przyczyna namnażania się kornika? Jak można temu przeciwdziałać? Dlaczego alarm podnoszą ekolodzy?
"Królewskie Źródła" to jedno z najpiękniejszych miejsc na terenie Nadleśnictwa Kozienice. Jest bardzo chętnie odwiedzane przez mieszkańców naszego regionu przez cały rok.
Upalne letni dni sprzyjają pożarom w lasach. Poziom wilgotności ściółki spada i nie trudno o tragedię. Warto jednak pamiętać, że to nie upał jest winowajcą, ale człowiek. Utrapieniem są podpalenia i lekkomyślne wypalanie traw.
Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Stars"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

AUDYCJE MESKO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 21 53
Asseco Resovia Rzeszów 21 50
Indykpol AZS Olsztyn 21 47
PGE Skra Bełchatów 21 46
Jastrzębski Węgiel 21 46
Cuprum Lubin 21 39
Cerrad Czarni Radom 21 34
LOTOS Trefl Gdańsk 22 34
GKS Katowice 22 31
ONICO AZS Politechnika W-wa 21 26
MKS Będzin 21 25
Effector Kielce 21 17
Łuczniczka Bydgoszcz 21 17
BBTS Bielsko-Biała 21 16
Espadon Szczecin 20 13
AZS Częstochowa 20 10

POLECAMY

230x190 4