Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Pochmurno

12°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 92%

Wiatr: 11.27 km/h

  • 24 Wrz 2017

    Chwilowe opady deszczu 15°C 11°C

  • 25 Wrz 2017

    Rain 17°C 11°C

Diecezja Radomska

Rozśpiewani miłośnicy pieśni pielgrzymkowej i religijnej spotkają się w niedzielę w Zwoleniu. Przed nami XIX Prezentacje "Na pielgrzymim szlaku".

W Końskich zakończyły się uroczystości pogrzebowe ks. Marcelego Prawicy. Zmarły w niedzielę misjonarz pochowany został na koneckim cmentarzu.

Wstrzymano zdjęcia do powstającego filmu fabularnego "Klecha", dotyczącego wydarzeń z Protestu Radomskich Robotników w czerwcu 1976 r. Jednym z bohaterów tego zrywu był ks. Roman Kotlarz.

- Ks. Prawica był gigantem człowieczeństwa i inspirował do Dobra - napisał ks. Mirosław Bujak, misjonarz z Kamerunu, wspominając zmarłego ks. Marcelego Prawicę. Dzisiaj w Końskich odbyły się uroczystości pogrzebowe jednego z pierwszych kapłanów diecezjalnych z Europy, który wyjechał na misje do Afryki.

Diecezja Chitree będzie miejscem docelowym dla młodych z diecezji radomskiej w czasie Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Leży ona 200 kilometrów od stolicy kraju. Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM szacuje, że z Polski do Panamy wybierze się ok. 2200 osób. Szacunkowy koszt wyjazdu to 7 tys. złotych.

Dźwięk, ogrzewanie i nowoczesne wyświetlacze. W Turnie k. Białobrzegów odbyła się konferencja "Obiekty sakralne". Gospodarze parafii i domów zakonnych mogli zapoznać się z najnowszymi systemami w kościołach.

Kościół dopuszcza kremację zwłok, ale nie zgadza się na rozsypywanie prochów - przypomina ks. dr Piotr Zamaria, dyrektor najstarszej nekropolii przy ulicy Limanowskiego w Radomiu. Kapłan odniósł się do medialnych informacji dotyczących nowelizacji ustawy o cmentarzach i dopuszczeniu rozsypywania prochów. Jego zdaniem nie mają one pokrycia w rzeczywistości.

Wiara kształtowała jego życie, wrażliwość, czyny i słowa - tak biskup radomski Henryk Tomasik, określił zmarłego w niedzielę księdza Marcelego Prawicę, jednego z pierwszych kapłanów diecezjalnych z Europy, który wyjechał na misje do Afryki. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy piątek o godzinie 11.00 w kolegiacie św. Mikołaja w Końskich. Ciało ks. Prawicy spocznie w grobowcu kapłanów koneckich.

Bracia kurkowi pokłonili się Jasnogórskiej Królowej Polski

22 alumnów rozpoczęło przygotowania do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Mszy świętej w Oratorium św. Jana Pawła II przewodniczył rektor uczelni ks. Jarosław Wojtkun.

W Turnie k. Białobrzegów odbędzie się konferencja "Obiekty sakralne". Skierowana jest przede wszystkim do gospodarzy parafii i domów zakonnych.

W Końskich zmarł jeden z najstarszych polskich misjonarzy, ks. prałat Marceli Prawica. Miał 79 lat. Do wieczności odszedł wieczorem, 17 września. - Większość swojego życia poświęcił dla ludzi na misjach w Afryce - mówi przyjaciel zmarłego ks. prof. Marek Jagodziński. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy piątek o godzinie 11.00 w kolegiacie św. Mikołaja w Końskich. Ciało ks. Prawicy spocznie w grobowcu kapłanów koneckich.

W niedzielę o godz. 20.40 w Końskich zmarł jeden z najstarszych polskich misjonarzy, ks. prałat Marceli Prawica. Miał 79 lat.

O dar beatyfikacji Sługi Bożej Matki Kazimiery Gruszczyńskiej modlił się wieczorem, 17 września bp Henryk Tomasik. Uroczystość odbyła w kościele parafialnym św. Krzyża w Kozienicach, rodzinnej miejscowości założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, które powstało w XIX w. żeby służyć chorym. Tego dnia obchodzona była 90. rocznica śmierci zakonnicy.

Jako skandaliczną określił abp Wacław Depo wystawę w Domu Historii Europejskiej, podczas obchodów 10. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w sanktuarium w Kałkowie-Godowie. W koncelebrze uczestniczyli biskupi: Henryk Tomasik i Piotr Turzyński, który dekadę temu stał na czele komitetu organizacyjnego uroczystości koronacji obrazu maryjnego. Godowskie sanktuarium to najbardziej znane i najliczniej - poza Częstochową, Łagiewnikami, czy Kalwarią Zebrzydowską - odwiedzane miejsce kultu religijnego w Polsce. Czczona jest tam Matka Boża Bolesna w obrazie będącym repliką z Lichenia.

Ponad 4 tys. osób uczestniczyło w Apelu Młodych, który odbył się wieczorem, 16 września na Placu Corazziego, w centrum Radomia. W programie był m.in. koncert Siewców Lednicy i "Nieziemskie Granie" oraz adoracja Najświętszego Sakramentu, którą poprowadzili siostra Julia Dubowska, świadek cudu eucharystycznego w Sokółce i raper ks. Jakub Bartczak. Przed południem odbyło się natomiast Forum Młodych. W diecezji radomskiej działa 15 stowarzyszeń i organizacji katolickich, które zrzeszają prawie 4 tys. osób.

Strona 1 z 206
Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Alone Again

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

AUDYCJE MESKO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 77
Asseco Resovia Rzeszów 30 72
PGE Skra Bełchatów 30 69
Jastrzębski Węgiel 30 67
Indykpol AZS Olsztyn 30 65
Cuprum Lubin 30 54
LOTOS Trefl Gdańsk 30 47
Cerrad Czarni Radom 30 44
ONICO AZS Politechnika W-wa 30 40
GKS Katowice 30 39
MKS Będzin 30 37
Espadon Szczecin 30 27
Effector Kielce 30 27
BBTS Bielsko-Biała 30 22
Łuczniczka Bydgoszcz 30 20
AZS Częstochowa 30 13

POLECAMY

230x190 4