Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista
Opady

11°C

Radom

Opady

Wilgotność: 94%

Wiatr: 35.40 km/h

  • 21 Wrz 2017

    Rain 11°C 10°C

  • 22 Wrz 2017

    Chwilowe opady deszczu 14°C 10°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Bądźcie rycerzami Maryi!

Diecezja Radomska

Bądźcie rycerzami Maryi!

16 lipiec 2017 / Tekst
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

- Szkaplerz, który wielu z nas nosi na szyi to nie tylko religijny symbol, ale nade wszystko zbroja rycerska, z którą walczymy o świętość naszego życia z imieniem Bogurodzicy na ustach. - powiedział do wiernych ks. Karol Piłat - wikariusz parafii Matki Bożej Ostrobramskiej. W niedzielę, 16 lipca - w dniu, w którym Kościół Katolicki wspomina Matkę Bożą z góry Karmel wierni przyjęli medaliki Szkaplerze.

Szkaplerz to przede wszystkim wierzchnia część habitu w niektórych zakonach. Jest to szeroki płat materiału z otworem na głowę, który okrywa barki i plecy. Formą szkaplerza, przystosowanego do noszenia nie przez zakonników, w tym także przez osoby świeckie, są dwa dowolnej wielkości prostokątne wycinki sukna (najczęściej kilkucentymetrowe) połączone dwiema tasiemkami. Zazwyczaj na obu płatkach jest umieszczony wizerunek lub symbol Pana Jezusa i Matki Bożej Szkaplerznej.

Szkaplerze przyjęli wierni m.in w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Skarżysku-Kamiennej. W homilii ks. Karol Piłat zachęcił wiernych do tego, by byli rycerzami Maryi, a swoim życiem dawali przykład głębokiej wiary. - To zaproszenie, które kieruje do nas Bóg - dołączenie do hufców Bożych rycerzy, którzy mężnie stawiają opór pokusom, żyją według Ewangelii i bronią czystości wiary:

Po Komunii św. kustosz zwrócił się do wiernych, którzy zdecydowali się przyjąć Szkaplerz, a także pobłogosławił medaliki:

Osoby, które przyjmują Szkaplerz zobowiązane są naśladować cnoty Matki Najświętszej i szerzyć Jej cześć, odmawiać codziennie modlitwę naznaczoną w dniu przyjęcia do Szkaplerza (zazwyczaj Pod Twoją Obronę), a także czynić dobrze bliźnim. Otrzymany medalik szkaplerzny noszą przez cały czas. Wśród praktyk zalecanych osobom noszącym Szkaplerz Święty są: uczestnictwo we Mszy św., życie w stanie łaski uświęcającej oraz przystępowanie do Komunii św. Powinny one również od czasu do czasu z miłości do Matki Bożej podjąć drobne umartwienie, a także często nawiedzać kościół i przynajmniej przez kilka minut modlić się do Matki Bożej.

Wierni, którzy w niedzielę, 16 lipca dołączyli do Bractwa Szkaplerznego podkreślają, że praktykujący katolicy nie powinni mieć problemu ze spełnieniem tych kilku warunków, a teraz jeszcze mocniej będą uwielbiać Pana:

Członkowie Bractwa Szkaplerznego jako czciciele Matki Bożej zapewniają sobie Jej opiekę co do duszy i ciała w życiu doczesnym, a także szczególną pomoc w godzinie śmierci. Każdy, kto pobożnie nosi Szkaplerz święty i zachowuje czystość według stanu, zostanie wyprowadzony z czyśćca osobiście przez Matkę Bożą w pierwsza sobotę po swej śmierci.Dodatkowo, należący do Bractwa Szkaplerznego są duchowo złączeni z zakonem Karmelitańskim i maja udział w jego duchowych dobrach za życia i po śmierci: we Mszach świętych, Komuniach świętych, umartwieniach, modlitwach czy postach.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Alone Again

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

AUDYCJE MESKO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 77
Asseco Resovia Rzeszów 30 72
PGE Skra Bełchatów 30 69
Jastrzębski Węgiel 30 67
Indykpol AZS Olsztyn 30 65
Cuprum Lubin 30 54
LOTOS Trefl Gdańsk 30 47
Cerrad Czarni Radom 30 44
ONICO AZS Politechnika W-wa 30 40
GKS Katowice 30 39
MKS Będzin 30 37
Espadon Szczecin 30 27
Effector Kielce 30 27
BBTS Bielsko-Biała 30 22
Łuczniczka Bydgoszcz 30 20
AZS Częstochowa 30 13

POLECAMY

230x190 4