Patron dnia: św. o. Pio z Pietrelciny
Rain

12°C

Radom

Rain

Wilgotność: 98%

Wiatr: 35.40 km/h

  • 23 Wrz 2017

    Rain 16°C 11°C

  • 24 Wrz 2017

    Chwilowe opady deszczu 16°C 10°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Dwa ośrodki dla grekokatolików

Diecezja Radomska

Dwa ośrodki dla grekokatolików

18 kwiecień 2017 / Tekst

Kuria biskupia w Radomiu zaproponowała Kościołowi greckokatolickiemu w Polsce dwa ośrodki duszpasterskie, gdzie mogliby się modlić emigranci i uchodźcy z Ukrainy. Są to: parafia św. Kazimierza w Radomiu i kościół św. Józefa w Kozienicach.

Ks. Edward Poniewierski, kanclerz kurii biskupiej w Radomiu przypomniał, że decyzja ta jest efektem spotkania do którego doszło kilka tygodniu temu. Wówczas biskupem radomskim Henrykiem Tomasikiem spotkał się bp Włodzimierz Juszczak z eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce. - Obie wskazane parafie są propozycją. Na początku maja przyjedzie do Radomia duszpasterz z Ukrainy, który będzie tworzył duszpasterstwo grekokatolickie - powiedział Radiu Plus Radom ks. Poniewierski.

Ks. Poniewierski nie ukrywa, że tworzenie duszpasterstwa będzie trudnym zadaniem dla Kościoła greckokatolickiego w Polsce. - Większość Ukraińców jest wyznania prawosławnego. To nie jest proste, by znaleźć Ukraińców wyznania grekokatolickiego - zauważył ks. Poniewierski.

Jedną z propozycji dla grekokatolików to kaplica mieszcząca się w bazylice św. Kazimierza w Radomiu. To kościół patronalny miasta i diecezji radomskiej. - Kaplica boczna może funkcjonować samodzielnie, niezależnie od tamtejszego duszpasterstwa. Ksiądz grekokatolicki prawdopodobnie w maju przyjedzie do Radomia i tymczasowo będzie korzystał w gościnności jednej z radomskich parafii - informuje kanclerz radomskiej kurii.

Kilka tygodniu temu w Radomiu przebywał bp Włodzimierz Juszczak z eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Oglądał kilka kościołów, które mogłyby posłużyć do odprawiana nabożeństw. Bp Juszczak mówił wówczas, że podjęte starania są odpowiedzą na głosy wiernych z Ukrainy, którzy pytają o możliwość uczestnictwa w nabożeństwach w rycie greckokatolickim w miejscach, gdzie teraz mieszkają. Mówił, że wielu z nich było zdumionych, bo nie mieli pojęcia, że w Polsce jest Kościół greckokatolicki. - Odpowiadamy na te głosy i sami szukamy naszych wiernych. Chcielibyśmy sprawować nasze nabożeństwa przynajmniej w każdą niedzielę i święta. Staramy się przy tym skorzystać z doświadczeń ze wschodu Polski, gdzie cieszymy się gościnnością wspólnot katolików łacińskich. Chcemy tylko zebrać się, pomodlić się i odejść - wyjaśnił bp Juszczak.

Według danych z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, w ubiegłym roku odnotowano 350 tys. zgłoszeń o zatrudnienie Ukraińców na ogólną liczbę 365 tys. 75 tys. z nich dotyczyło regionu grójeckiego, 55 tys. - Warszawy, a w regionie radomskim może to być ok. 20 tys. osób.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Alone Again

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

AUDYCJE MESKO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 77
Asseco Resovia Rzeszów 30 72
PGE Skra Bełchatów 30 69
Jastrzębski Węgiel 30 67
Indykpol AZS Olsztyn 30 65
Cuprum Lubin 30 54
LOTOS Trefl Gdańsk 30 47
Cerrad Czarni Radom 30 44
ONICO AZS Politechnika W-wa 30 40
GKS Katowice 30 39
MKS Będzin 30 37
Espadon Szczecin 30 27
Effector Kielce 30 27
BBTS Bielsko-Biała 30 22
Łuczniczka Bydgoszcz 30 20
AZS Częstochowa 30 13

POLECAMY

230x190 4