Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Pochmurno

12°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 92%

Wiatr: 11.27 km/h

  • 24 Wrz 2017

    Chwilowe opady deszczu 15°C 11°C

  • 25 Wrz 2017

    Rain 17°C 11°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Goście z Ukrainy w diecezji radomskiej

Diecezja Radomska

Goście z Ukrainy w diecezji radomskiej

14 lipiec 2017 / Tekst
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

40 dzieci z Rudek na Ukrainie spędza tydzień wakacji w diecezji radomskiej. To czas, w którym mogą zapoznać się z krajem przodków, a także odpocząć od codzienności.

Goście z Ukrainy poprzedni tydzień spędzili w Toruniu, natomiast w kolejnym tygodniu wakacji odwiedzają diecezję radomską. Dwutygodniowe wakacje są swego rodzaju nagrodą za zaangażowanie i naukę języka polskiego, która przez cały rok szkolny prowadzona była przy parafii. Goście zwiedzili również Kraków i Wadowice. W diecezji radomskiej również czekało na nich wiele atrakcji, m.in. zwiedzanie Radomia z przewodnikiem, wizyta w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu i Królewskich Źródłach. W piątek wybrali się do Muzeum Wsi Radomskiej, zwiedzili Skansen, a później odpoczęli i posilili się przy ognisku.

Dzieci zatrzymały się u rodzin z parafii św. Józefa w Jedlni-Letnisku. - W Toruniu mieszkaliśmy razem, w bursie, natomiast w Jedlni każdy mieszka u innej rodziny. Na początku dzieci stresowały się tym, że zostaną rozdzielone, ale drugiego dnia byli zachwyceni rodzinami, do których trafili. - opowiada ks. Michał Machnio - kapłan z diecezji radomskiej, który obecnie pracuje w Sanktuarium Matki Bożej Rudeckiej:

Dzieci podczas wakacji w praktyce ćwiczą język polski, którego teorię poznali podczas zajęć przy parafii. Jak mówią Ania i Wiktor - w Radomiu czują się bardzo dobrze:

Polska to kraj, który w dzieciach zawsze budzi pozytywne emocje. - zaznacza ks. Michał Machnio:

Jednym z opiekunów gości jest kleryk Seminarium Lwowskiego Piotr Demij, który podobnie jak podopieczni w Radomiu jest po raz pierwszy. Kleryk docenia pomoc, którą ofiarowują gospodarze i wszyscy sponsorzy. Podkreśla, że taki urlop pomaga dzieciom zapomnieć o problemach, z którymi spotykają się na Ukrainie:

Kleryk w Polsce dostrzega silne poczucie wspólnoty:

Pomoc przy zorganizowaniu pobytu dzieci w diecezji radomskiej zaoferowały m.in. Stowarzyszenie "Nasza Trójka" oraz "Radomianie Razem". Janusz Rogala i Andrzej Pawlak podkreślają, że pomoc rodakom ze Wschodu jest obowiązkiem, a "radość gości, jest radością gospodarzy":

Kolejnym punktem wizyty Ukraińców w Polsce jest wyjazd na Jasną Górę, natomiast niedzielę goście spędzą z rodzinami, u których się zatrzymują.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Alone Again

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

AUDYCJE MESKO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 77
Asseco Resovia Rzeszów 30 72
PGE Skra Bełchatów 30 69
Jastrzębski Węgiel 30 67
Indykpol AZS Olsztyn 30 65
Cuprum Lubin 30 54
LOTOS Trefl Gdańsk 30 47
Cerrad Czarni Radom 30 44
ONICO AZS Politechnika W-wa 30 40
GKS Katowice 30 39
MKS Będzin 30 37
Espadon Szczecin 30 27
Effector Kielce 30 27
BBTS Bielsko-Biała 30 22
Łuczniczka Bydgoszcz 30 20
AZS Częstochowa 30 13

POLECAMY

230x190 4