Patron dnia: św. o. Pio z Pietrelciny
Rain

12°C

Radom

Rain

Wilgotność: 98%

Wiatr: 35.40 km/h

  • 23 Wrz 2017

    Rain 16°C 11°C

  • 24 Wrz 2017

    Chwilowe opady deszczu 16°C 10°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Księgi metrykalne dla każdego

Diecezja Radomska

Księgi metrykalne dla każdego

17 luty 2017 / Tekst
Kaplica w Chotczy/darco.net.pl

Zawartość cyfrowego archiwum ksiąg metrykalnych diecezji radomskiej ujrzy światło dzienne. Będzie można z niego korzystać w budynku kancelarii zabytkowego cmentarza przy ulicy Limanowskiego w Radomiu. Obiekt, dzięki funduszom unijnym zostanie wyremontowany. Poinformował o tym ks. Roman Adamczyk z Diecezjalnego Zespołu Wdrażania Programów Pomocowych.

Zadanie jest jednym z trzech, jakie planuje zrealizować parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu. Pozyskała ona fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Wartość zadania to 6 mln 250 tys. złotych, zaś dofinansowanie wyniosło 4 mln 300 tys. złotych. W jego ramach wyremontowane zostaną budynki sakralne znajdujące się w Radomiu: kościół NSJ (realizacja trwającego od kilku lat remontu), dawna kancelaria na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego, oraz dawny klasztor sióstr benedyktynek wraz z przywróceniem do użytkowania budynku kaplicy w Chotczy Dolnej. 

- W tym ostatnim obiekcie planujemy zorganizować ekspozycję starych metryk kościelnych. W poprzedniej perspektywie unijnej kaplica została uratowana z ruiny, teraz chcemy podjąć dalsze prace konserwacyjne - informuje ks. Roman Adamczyk, proboszcz parafii NSJ w Radomiu. Dodał, że podobne prace zostaną przeprowadzone w dawnej kancelarii przy Limanowskiego. - Utworzymy tam stanowiska komputerowe, gdzie każdy będzie mógł korzystać z cyfrowego archiwum ksiąg metrykalnych diecezji radomskiej - wyjaśnił ks. Adamczyk:

Kuria Diecezji Radomskiej zarchiwizowała m.in. księgi z radomskich kościołów, w tym również z parafii farnej, gdzie znajdują się największe i najstarsze dokumenty. Zadanie zostało podjęto ponad 10 lat temu z jednego powodu - coraz więcej osób chce tworzyć drzewa genealogiczne swoich rodzin, zaś informacji szukają nie tylko w archiwach państwowych ale również i kościelnych. Ponadto szukanie tych danych w starych księgach jest trudne, a przy tym przeniesienie danych z ksiąg na płytę jest również pewnym zabezpieczeniem przed ich uszkodzeniem. 

Remont czeka również siedemnastowieczny zespół poklasztorny ojców reformatów w Solcu nad Wisłą. Wartość zadania to 2 mln złotych, dofinansowanie to 1 mln 440 tys. złotych. 

W całym województwie mazowieckim wsparto aż 31 projektów, których realizację wesprze ponad 80 mln zł. Wszystko po to, aby zachęcić mieszkańców do aktywnego spędzania wolnego czasu i poznawania dorobku Mazowsza. Warto przypomnieć, że renowacji poddane zostaną oficyna, wieża i fontanna w Zespole Pałacowo-Parkowym w Kozienicach. Wartość zadania to ponad 8 mln złotych. Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik:

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Alone Again

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

AUDYCJE MESKO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 77
Asseco Resovia Rzeszów 30 72
PGE Skra Bełchatów 30 69
Jastrzębski Węgiel 30 67
Indykpol AZS Olsztyn 30 65
Cuprum Lubin 30 54
LOTOS Trefl Gdańsk 30 47
Cerrad Czarni Radom 30 44
ONICO AZS Politechnika W-wa 30 40
GKS Katowice 30 39
MKS Będzin 30 37
Espadon Szczecin 30 27
Effector Kielce 30 27
BBTS Bielsko-Biała 30 22
Łuczniczka Bydgoszcz 30 20
AZS Częstochowa 30 13

POLECAMY

230x190 4