Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 29 marca - św. Stefan IX, papież
Bardzo pochmurno

7°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 69%

Wiatr: 17.70 km/h

  • 29 Mar 2017

    Chwilowe opady deszczu 17°C 7°C

  • 30 Mar 2017

    Pochmurno 10°C 6°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Księgi metrykalne dla każdego

Diecezja Radomska

Księgi metrykalne dla każdego

17 luty 2017 / Tekst
Kaplica w Chotczy/darco.net.pl

Zawartość cyfrowego archiwum ksiąg metrykalnych diecezji radomskiej ujrzy światło dzienne. Będzie można z niego korzystać w budynku kancelarii zabytkowego cmentarza przy ulicy Limanowskiego w Radomiu. Obiekt, dzięki funduszom unijnym zostanie wyremontowany. Poinformował o tym ks. Roman Adamczyk z Diecezjalnego Zespołu Wdrażania Programów Pomocowych.

Zadanie jest jednym z trzech, jakie planuje zrealizować parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu. Pozyskała ona fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Wartość zadania to 6 mln 250 tys. złotych, zaś dofinansowanie wyniosło 4 mln 300 tys. złotych. W jego ramach wyremontowane zostaną budynki sakralne znajdujące się w Radomiu: kościół NSJ (realizacja trwającego od kilku lat remontu), dawna kancelaria na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego, oraz dawny klasztor sióstr benedyktynek wraz z przywróceniem do użytkowania budynku kaplicy w Chotczy Dolnej. 

- W tym ostatnim obiekcie planujemy zorganizować ekspozycję starych metryk kościelnych. W poprzedniej perspektywie unijnej kaplica została uratowana z ruiny, teraz chcemy podjąć dalsze prace konserwacyjne - informuje ks. Roman Adamczyk, proboszcz parafii NSJ w Radomiu. Dodał, że podobne prace zostaną przeprowadzone w dawnej kancelarii przy Limanowskiego. - Utworzymy tam stanowiska komputerowe, gdzie każdy będzie mógł korzystać z cyfrowego archiwum ksiąg metrykalnych diecezji radomskiej - wyjaśnił ks. Adamczyk:

Kuria Diecezji Radomskiej zarchiwizowała m.in. księgi z radomskich kościołów, w tym również z parafii farnej, gdzie znajdują się największe i najstarsze dokumenty. Zadanie zostało podjęto ponad 10 lat temu z jednego powodu - coraz więcej osób chce tworzyć drzewa genealogiczne swoich rodzin, zaś informacji szukają nie tylko w archiwach państwowych ale również i kościelnych. Ponadto szukanie tych danych w starych księgach jest trudne, a przy tym przeniesienie danych z ksiąg na płytę jest również pewnym zabezpieczeniem przed ich uszkodzeniem. 

Remont czeka również siedemnastowieczny zespół poklasztorny ojców reformatów w Solcu nad Wisłą. Wartość zadania to 2 mln złotych, dofinansowanie to 1 mln 440 tys. złotych. 

W całym województwie mazowieckim wsparto aż 31 projektów, których realizację wesprze ponad 80 mln zł. Wszystko po to, aby zachęcić mieszkańców do aktywnego spędzania wolnego czasu i poznawania dorobku Mazowsza. Warto przypomnieć, że renowacji poddane zostaną oficyna, wieża i fontanna w Zespole Pałacowo-Parkowym w Kozienicach. Wartość zadania to ponad 8 mln złotych. Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik:

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Dwadzieścia lat, a może mniej"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

AUDYCJE MESKO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 29 77
Asseco Resovia Rzeszów 29 69
PGE Skra Bełchatów 29 66
Jastrzębski Węgiel 28 62
Indykpol AZS Olsztyn 29 62
Cuprum Lubin 29 51
LOTOS Trefl Gdańsk 29 45
Cerrad Czarni Radom 29 44
GKS Katowice 28 38
ONICO AZS Politechnika W-wa 29 37
MKS Będzin 29 36
Effector Kielce 29 27
Espadon Szczecin 29 25
BBTS Bielsko-Biała 29 21
Łuczniczka Bydgoszcz 29 20
AZS Częstochowa 29 13

POLECAMY

230x190 4