Na antenie: ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: 1 marca - św. Feliks III, papież
Pogodnie

3°C

Radom

Pogodnie

Wilgotność: 78%

Wiatr: 17.70 km/h

  • 01 Mar 2017

    Opady 8°C 2°C

  • 02 Mar 2017

    Rain 10°C 1°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Lekarz leczy ciało, a kapelan duszę

Diecezja Radomska

Lekarz leczy ciało, a kapelan duszę

09 luty 2017 / Tekst

To słowa ks. Mirosława Bandosa, kapelana Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, który w tym roku obchodzi 20-lecie posługi duszpasterskiej w lecznicy przy Tochtermana. W ciągu tych dwóch dekad dorobił się pseudonimu "ojciec Mateusz", bowiem codzienne do szpitala przyjeżdża na rowerze. 

Ks. Bandos po święceniach kapłańskich w 1987 roku pracował jako wikariusz w Stromcu, w parafii NSJ w Radomiu a potem w Lipsku. Po dziesięciu latach ówczesny biskup radomski Edward Materski zaproponował wikariuszowi probostwo i budowę budowę kościoła Zesłania Ducha Świętego w Zwoleniu. - Nie czułem się gotowy. Zresztą jakoś nigdy nie chciałem być proboszczem. Wówczas ksiądz biskup zaproponował objęcie funkcji kapelana w szpitala. Po chwili namysłu wybrałem lecznicę, posługę wśród chorych - wspomina ks. Bandos. 

Ksiądz Mirosław Bandos w ciągu dwóch dekad posługi w szpitalu dostrzegł, że zmieniło się postrzeganie sakramentu namaszczenia chorych. - Kiedyś pokutowało przekonanie, że sakrament ten udzielany jest jedynie umierającym. W czasie odwiedzin na oddziałach zachęcam chorych, by nie bali się przyjmowania tego sakramentu - mówi kapelan. 

Dodaje z radością, że wzrasta liczba osób, które przyjmują sakrament namaszczenia chorych. W 2012 roku sakrament przyjęło ok. 1,2 tys. chorych, rok później już 1,5, a obecnie liczba ta dochodzi do prawie 2 tys. 

- Sakrament chorych jest ubezpieczeniem duszy, a nawet antybiotykiem. Przywraca zdrowie i umacnia człowieka - powiedział ks. Bandos. 

Księża kapelani są codziennie w szpitalach i do dyspozycji w każdym czasie dla chorych i rodziny. Wystarczy tylko poprosić personel szpitala by wezwał kapłana lub przekazał prośbę o sakrament. 

Ksiądz Mirosław ma 55 lat. Pochodzi z Paradyża. Święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r. Pracował jako wikariusz w Stromcu, w parafii NSJ w Radomiu a potem w Lipsku. Opiekuje się Katolickim Stowarzyszeniem Lekarzy oraz Katolickim Stowarzyszeniem Pielęgniarek i Położnych. Jest kapelanem amazonek oraz duszpasterzuje w Hospicjum św. Józefa prowadzonym przez Caritas Diecezji Radomskiej.  Cała rozmowa z ks. Mirosław Bandosem w magazynie "Od niedzieli do Niedzieli".

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Nothing's Gonna Change My Love For You

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

AUDYCJE MESKO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
Asseco Resovia Rzeszów 24 55
PGE Skra Bełchatów 24 53
Jastrzębski Węgiel 24 53
Indykpol AZS Olsztyn 24 52
Cuprum Lubin 24 45
LOTOS Trefl Gdańsk 25 40
Cerrad Czarni Radom 24 37
GKS Katowice 25 34
MKS Będzin 24 30
ONICO AZS Politechnika W-wa 24 29
Effector Kielce 24 23
Łuczniczka Bydgoszcz 24 19
BBTS Bielsko-Biała 24 19
Espadon Szczecin 24 15
AZS Częstochowa 24 13

POLECAMY

230x190 4