Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 24 marca - św. Katarzyna Szwedzka, zakonnica
Częściowe zachmurzenie

10°C

Radom

Częściowe zachmurzenie

Wilgotność: 54%

Wiatr: 22.53 km/h

  • 24 Mar 2017

    Bardzo pochmurno 10°C 1°C

  • 25 Mar 2017

    Bardzo pochmurno 10°C 0°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Biskup szuka kościoła w Radomiu

Diecezja Radomska

Biskup szuka kościoła w Radomiu

16 marzec 2017 / Tekst

Kościół radomski pomoże ukraińskim migrantom pracującym w okolicach Radomia. O takie wsparcie zwrócił się bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

Grekokatolicy szukają miejsca na nabożeństwa w Radomiu i w Grójcu oraz w innych miastach Polski. - Zwracam się do biskupów z prośbą o gościnę dla ukraińskich migrantów w kościołach i parafiach. Potrzebne są świątynie, miejsca na odprawianie nabożeństw, szczególnie w dużych miastach - mówi bp Juszczak.

Biskup radomski Henryk Tomasik poinformował, że w przyszłym tygodniu do Radomia przyjedzie bp Włodzimierz Juszczak, aby omówić szczegóły dotyczące współpracy. - Będziemy analizowali tę sytaucję. Wówczas otrzymamy informację o ilości osób z Ukrainy, które przebywają na naszym terenie. Odwiedzimy kilka świątyń i wówczas zapadną decyzje, gdzie będzie organizowane duszpasterstwo dla osób wyznania grekokatolickiego. Przy okazji dziękuję proboszczom, którzy wyrazili gotowość przyjęcia biskupa, księży i wiernych wyznania grekokatolickiego - powiedział bp Tomasik na antenie Radia Plus Radom.

Przypomnijmy, że bp Włodzimierz Juszczak zaapelował o normalny, pozbawiony niechęci i agresji stosunek do ukraińskich migrantów, szczególnie pracodawców i tych którzy wynajmują im mieszkania. Biskup zwrócił uwagę, że w większości Ukraińcy spotykają się z otwartym i życzliwym przyjęciem. - Ze wzajemnością. Ukraińcy są bardzo pozytywnie nastawieni do Polski nawet może bardziej niż Polscy do Ukraińców. Oby nie zepsuli tego politycy i inne ugrupowania niechętne polsko-ukraińskiemu pojednaniu - powiedział biskup diecezji wrocławsko- gdańskiej.

Według oficjalnych danych w Polsce przebywa obecnie ponad 1 mln migrantów z Ukrainy oraz bardzo liczna grupa studentów. Zgodnie z ostatnimi informacjami Wojewódzkiego Urzędu Mazowieckiego w Warszawie w ubiegłym roku wydano dla obywateli Ukrainy ok. 350 tys. pozwoleń na pracę na terenie województwa. Ponadto wiele osób pracuje bez tych zaświadczeń. Wśród ukraińskich migrantów są prawosławni, grekokatolicy, łacinnicy, ale w większości są to osoby obojętne religijnie.

W pierwszych dwóch miesiącach tego roku Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu zarejestrował 1136 obywateli Ukrainy. W ubiegłym roku było ich 4070, a w 2015 r. 6852 osoby. W Radomiu działa również Stowarzyszenie Studentów z Ukrainy w Radomiu.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Stop!

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

AUDYCJE MESKO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 28 74
Asseco Resovia Rzeszów 28 66
PGE Skra Bełchatów 28 63
Jastrzębski Węgiel 28 62
Indykpol AZS Olsztyn 28 59
Cuprum Lubin 28 51
LOTOS Trefl Gdańsk 28 42
Cerrad Czarni Radom 28 41
GKS Katowice 28 38
ONICO AZS Politechnika W-wa 28 37
MKS Będzin 28 36
Effector Kielce 28 26
Espadon Szczecin 28 23
BBTS Bielsko-Biała 28 21
Łuczniczka Bydgoszcz 28 20
AZS Częstochowa 28 13

POLECAMY

230x190 4