Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Wojciech Sałek
Patron dnia: 16 sierpnia - św. Roch
Słonecznie

27°C

Radom

Słonecznie

Wilgotność: 32%

Wiatr: 6.44 km/h

  • 16 Sie 2017

    Słonecznie 28°C 11°C

  • 17 Sie 2017

    Częściowe zachmurzenie 27°C 15°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Biskup szuka kościoła w Radomiu

Diecezja Radomska

Biskup szuka kościoła w Radomiu

16 marzec 2017 / Tekst

Kościół radomski pomoże ukraińskim migrantom pracującym w okolicach Radomia. O takie wsparcie zwrócił się bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

Grekokatolicy szukają miejsca na nabożeństwa w Radomiu i w Grójcu oraz w innych miastach Polski. - Zwracam się do biskupów z prośbą o gościnę dla ukraińskich migrantów w kościołach i parafiach. Potrzebne są świątynie, miejsca na odprawianie nabożeństw, szczególnie w dużych miastach - mówi bp Juszczak.

Biskup radomski Henryk Tomasik poinformował, że w przyszłym tygodniu do Radomia przyjedzie bp Włodzimierz Juszczak, aby omówić szczegóły dotyczące współpracy. - Będziemy analizowali tę sytaucję. Wówczas otrzymamy informację o ilości osób z Ukrainy, które przebywają na naszym terenie. Odwiedzimy kilka świątyń i wówczas zapadną decyzje, gdzie będzie organizowane duszpasterstwo dla osób wyznania grekokatolickiego. Przy okazji dziękuję proboszczom, którzy wyrazili gotowość przyjęcia biskupa, księży i wiernych wyznania grekokatolickiego - powiedział bp Tomasik na antenie Radia Plus Radom.

Przypomnijmy, że bp Włodzimierz Juszczak zaapelował o normalny, pozbawiony niechęci i agresji stosunek do ukraińskich migrantów, szczególnie pracodawców i tych którzy wynajmują im mieszkania. Biskup zwrócił uwagę, że w większości Ukraińcy spotykają się z otwartym i życzliwym przyjęciem. - Ze wzajemnością. Ukraińcy są bardzo pozytywnie nastawieni do Polski nawet może bardziej niż Polscy do Ukraińców. Oby nie zepsuli tego politycy i inne ugrupowania niechętne polsko-ukraińskiemu pojednaniu - powiedział biskup diecezji wrocławsko- gdańskiej.

Według oficjalnych danych w Polsce przebywa obecnie ponad 1 mln migrantów z Ukrainy oraz bardzo liczna grupa studentów. Zgodnie z ostatnimi informacjami Wojewódzkiego Urzędu Mazowieckiego w Warszawie w ubiegłym roku wydano dla obywateli Ukrainy ok. 350 tys. pozwoleń na pracę na terenie województwa. Ponadto wiele osób pracuje bez tych zaświadczeń. Wśród ukraińskich migrantów są prawosławni, grekokatolicy, łacinnicy, ale w większości są to osoby obojętne religijnie.

W pierwszych dwóch miesiącach tego roku Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu zarejestrował 1136 obywateli Ukrainy. W ubiegłym roku było ich 4070, a w 2015 r. 6852 osoby. W Radomiu działa również Stowarzyszenie Studentów z Ukrainy w Radomiu.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Biały latawiec

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

AUDYCJE MESKO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 77
Asseco Resovia Rzeszów 30 72
PGE Skra Bełchatów 30 69
Jastrzębski Węgiel 30 67
Indykpol AZS Olsztyn 30 65
Cuprum Lubin 30 54
LOTOS Trefl Gdańsk 30 47
Cerrad Czarni Radom 30 44
ONICO AZS Politechnika W-wa 30 40
GKS Katowice 30 39
MKS Będzin 30 37
Espadon Szczecin 30 27
Effector Kielce 30 27
BBTS Bielsko-Biała 30 22
Łuczniczka Bydgoszcz 30 20
AZS Częstochowa 30 13

POLECAMY

230x190 4