Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista
Opady

11°C

Radom

Opady

Wilgotność: 94%

Wiatr: 35.40 km/h

  • 21 Wrz 2017

    Rain 11°C 10°C

  • 22 Wrz 2017

    Chwilowe opady deszczu 14°C 10°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Profanacja w kościele w Starachowicach. Biskup apeluje o modlitwę przebłagalną.

Diecezja Radomska

Profanacja w kościele w Starachowicach. Biskup apeluje o modlitwę przebłagalną.

14 lipiec 2017 / Tekst
fot. www.swietokrzyska.policja.gov.pl

Wczoraj po południu doszło do profanacji w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach. Dwóch mężczyzn wyciągnęło mszalny kielich z tabernakulum w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach, następnie pili z niego przyniesiony przez siebie alkohol. Zatrzymała ich starachowicka policja.

- Mężczyźni wyciągnęli mszalny kielich, do reklamówki przesypali komunikanty, a następnie pili z niego przyniesiony ze sobą alkohol. Całość fotografowali i filmowali swoimi telefonami. Sytuację uwieczniła kamera zamontowana w kościele - informuje asp. Mariusz Bednarski z zespołu prasowego świętokrzyskiej policji. Policjanci otrzymali zgłoszenie po godz. 20. Jeszcze tego samego dnia ustalona została tożsamość mężczyzn. To 37 i 43-letni mieszkańcy Starachowic. Młodszy miał w organizmie blisko 1,9 promila alkoholu, natomiast starszy - 1 promil alkoholu. Nie potrafili wytłumaczyć policji swojego postępowania. Teraz są już w areszcie. Grozi im do 2 lat pozbawiania wolności:

To przestępstwo, ale także profanacja, która ściągnęła na sprawców ekskomunikę. - W najbliższą niedzielę dokonamy aktu ekspiacji, czyli odpokutowania za ten haniebny czyn. - Wzywamy wszyskich parafian oraz wszystkich wierzących katolików i chrześcijan do wspólnej modlitwy przebłagalnej za grzech świętokradztwa i profanacji Najświętszego sakramentu. Święty Boże! Święty Mocny! Święty a Nieśmiertelny! Zmiłuj się nad nami! - apeluje parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

- Zdarzenie okrutne i bardzo straszne. Policja stwierdziła, że panowie byli pod wpływem alkoholu. Ich zachowanie w świątyni było bardzo nonszalanckie i wyglądało na takie, którego zamierzeniem było wyśmianie i sprofanowanie miejsca świętego. - mówi wikariusz starachowickiej parafii ks. Karol Kostecki. Kapłan podkreśla, że do profanacji doszło w dzień fatimski:

Biskup radomski Henryk Tomasik wydał specjalny komunikat, w którym zwraca się do diecezjan o wynagradzanie Bogu tego czynu. W niedzielę po każdej Mszy Świętej w świątyniach diecezji radomskiej mają odbyć się nabożeństwa wynagradzające przed Najświętszym Sakramentem. Poniżej publikujemy treść komunikatu.

 

 

Czcigodni Księża

Drogie Osoby Życia Konsekrowanego

Drodzy Bracia i Siostry

 

W modlitwie „Ojcze nasz”, wypowiadając słowa „Święć się imię Twoje”, prosimy o to, aby wszyscy ludzie traktowali Osobę Pana Boga jako świętą. Wszystko to, co jest związane z Osobą Pana Boga jest dla nas święte. Poszanowanie Sacrum, tego, co jest święte, jest ważnym wyznacznikiem kultury społeczeństwa i każdego człowieka.

Dla nas, wierzących, wielką świętością jest Najświętszy Sakrament. Z wiarą uczestniczymy we Mszy Świętej i z szacunkiem przyjmujemy Komunię Świętą. Przed Najświętszym Sakramentem klękamy.

Bardzo ciężkim grzechem jest profanacja Najświętszego Sakramentu. Włamanie do tabernakulum, rozsypywanie konsekrowanych Komunikantów, zabieranie Komunii Świętej do domu – jest nie tylko ciężkim grzechem. Sprawca takiego czynu zaciąga karę kościelną, zwaną ekskomuniką. Z takiego grzechu może rozgrzeszyć – i zdjąć ekskomunikę - tylko Stolica Apostolska.

Z bólem informuję, że taka profanacja miała miejsce w dniu 13 lipca 2017 roku, w kościele pw. MB Nieustającej Pomocy w Starachowicach.

W związku z tym proszę, aby we wszystkich świątyniach naszej Diecezji, w niedzielę, 16 lipca, po każdej Mszy Świętej, odbyło się, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, nabożeństwo wynagradzające. Proszę także o modlitwę w intencji sprawców profanacji; o łaskę skruchy i nawrócenia.

Biskup Henryk Tomasik

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Alone Again

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

AUDYCJE MESKO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 77
Asseco Resovia Rzeszów 30 72
PGE Skra Bełchatów 30 69
Jastrzębski Węgiel 30 67
Indykpol AZS Olsztyn 30 65
Cuprum Lubin 30 54
LOTOS Trefl Gdańsk 30 47
Cerrad Czarni Radom 30 44
ONICO AZS Politechnika W-wa 30 40
GKS Katowice 30 39
MKS Będzin 30 37
Espadon Szczecin 30 27
Effector Kielce 30 27
BBTS Bielsko-Biała 30 22
Łuczniczka Bydgoszcz 30 20
AZS Częstochowa 30 13

POLECAMY

230x190 4