Patron dnia: św. o. Pio z Pietrelciny
Rain

12°C

Radom

Rain

Wilgotność: 98%

Wiatr: 35.40 km/h

  • 23 Wrz 2017

    Rain 16°C 11°C

  • 24 Wrz 2017

    Chwilowe opady deszczu 16°C 10°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Trzeba uczyć się słuchać ludzi

Diecezja Radomska

Trzeba uczyć się słuchać ludzi

20 kwiecień 2017 / Tekst

Warsztaty asertywnej komunikacji "Jak rozmawiać?" dla księży i diakonów odbyły się w Międzynarodowym Centrum Wolontariatu w Radomiu. Spotkanie prowadziły: Ilona Przeciszewska i Dominika Pruszczak, współpracujące z jezuicką Fundacją Pomocy Psychologicznej i Duchowej Inigo.

Organizatorem i pomysłodawcą warsztatów był ks. Radosław Kacprzak, wykładowca homiletyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Przyznał, że tego typu zajęcia są potrzebne w posłudze duszpasterskiej. - Trzeba nauczyć się słuchać ludzi, czy czytelnie przekazywać nasze argumenty. Te zajęcia mają nam tylko pomóc podczas spotkań w szkole, czy szpitalu - powiedział ks. Kacprzak, który jest także kapelanem w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.

W spotkaniu uczestniczył ks. Zdzisław Bochniak, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Radomiu. - Przyznam, że było to pomocne szkolenie. Trzeba rozmawiać, komunikować się nawet w trudnych sytuacjach. Człowiek uczy się przez całe życie - powiedział ks. Bochanik.

Z kolei diakon Mateusz Nowak z Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu dodaje, że komunikacja jest niezwykle ważna. - Trzeba przygotować się do tego, jak rozmawiać z ludźmi w szkole, czy kancelarii parafialnej. Czasem mamy swoje zdanie na pewne kwestie, ale chodzi też o to, by słuchać drugiej strony i wspólnie dochodzić do kompromisu - powiedział diakon radomskiego seminarium duchownego.

Warsztaty prowadziła m.in. Ilona Przeciszewska. - Nie ma skutecznego, złotego środka w komunikacji. My tylko przekazujemy kilka narzędzi, które mogą się sprawdzić. To taki koszyk pewnych umiejętności, który można wykorzystać np. w kancelarii parafialnej - powiedziała prowadząca warsztaty. 

W piątek rozpoczynają się warsztaty autoprezentacji na ambonie. Jak mówić, aby być słuchanym? Jak przekazać, aby zostać zrozumianym? - to tylko niektóre aspekty, które będą poruszane w czasie zajęć. Poprowadzi je Zuzanna Fijewska-Malesza – aktorka teatralna, która współpracowała z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Och-Teatrem, Teatrem Wytwórnia, Teatrem Żydowskim i Teatrem Polskim. Jest współzałożycielką Teatru MŁYN znajdującego się na Starym Mieście w Warszawie.Warsztaty potrwają do soboty w Centrum Wolontariatu Międzynarodowego w Radomiu, przy ul. Kelles Krauza 19.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Alone Again

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

AUDYCJE MESKO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 77
Asseco Resovia Rzeszów 30 72
PGE Skra Bełchatów 30 69
Jastrzębski Węgiel 30 67
Indykpol AZS Olsztyn 30 65
Cuprum Lubin 30 54
LOTOS Trefl Gdańsk 30 47
Cerrad Czarni Radom 30 44
ONICO AZS Politechnika W-wa 30 40
GKS Katowice 30 39
MKS Będzin 30 37
Espadon Szczecin 30 27
Effector Kielce 30 27
BBTS Bielsko-Biała 30 22
Łuczniczka Bydgoszcz 30 20
AZS Częstochowa 30 13

POLECAMY

230x190 4