Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Piotr Jerzy Frassati
Dziś jest: 04 lipca 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Jubileusz kościoła w Drzewicy

niedziela, 18 października 2015 20:02 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs
Marcin Prejs
Biskup radomski Henryk Tomasik przewodniczył obchodom 700-lecia fundacji kościoła św. Łukasza Ewangelisty w Drzewicy. Ich głównym punktem była uroczysta Msza święta, w której wzięły udział setki drzewiczan.
Kościół pw. św. Łukasza Ewangelisty w Drzewicy to gotycka świątynia ufundowana przez ród Drzewickich w 1315, czyli dokładnie 700 lat temu. Przypomniał o tym na początku nabożenstwa ks. Adam Płuciennik, proboszcz parafii w Drzewicy. Jak wyjaśnił, najstarsza część kościoła to zabytkowa wieża i fragment świątyni znajdujący się przy niej. Sam kościół erygowany został w 1321, a jego konsekracja odbyła się w 1460 roku.

Biskup Henryk Tomasik, który przewodniczył nabożeństwu mówił m.in. o św. Łukaszu Ewangeliście, którego wspomina dziś Kościół, a który patronuje drzewickiej świątyni. Mówił także o Kościele jako znaku działania Chrystusa w świecie, ale również jako wspólnocie, którą tworzymy. - Kościół jest taki, jacy my jesteśmy, każdy z nas - mówił do zebranych. Dziękował również tym, którzy na przestrzeni wieków dbali o to, by obchodzący jubileusz kościół w Drzewicy mógł funkcjonować i wychowywać kolejne pokolenia drzewiczan. Duża w tym zasługa, jak podkreślił, współpracy duchownych i wiernych świeckich. Mówiąc o jubileuszu kościoła w Drzewicy, biskup nawiązał również do zbliżającej się 1050. rocznicy chrztu Polski.

Po Mszy zakończonej uroczystą procesją w kościele podsumowany został konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży. Autorzy najlepszych prac odebrali nagrody i dyplomy. A wszyscy uczestnicy nabożeństwa przy wyjściu ze świątyni dostawali pamiątkową widokówkę z wizerunkiem św. Łukasza i drzewickim kościołem. Dopełnieniem uroczystości było otwarcie wystaw w Regionalnym Centrum Kultury, które nawiązują do obchodzącej swój jubileusz drzewickiej świątyni. Również w RCK odbyła się projekcja filmu "Czy naprawdę wierzysz?".

Zapraszamy do nas: