Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Dzisiaj Wszystkich Świętych (ZDJĘCIA)

czwartek, 29 października 2015 15:05 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera
Procesje i Msze św. na radomskich cmentarzach oraz modlitwy za zmarłych odbywają się dzisiaj, w uroczystość Wszystkich Świętych. Z tej okazji prezentujemy galerię zdjęć.
Ks. prof. Ignacy Bokwa powiedział, że uroczystość Wszystkich Świętych nie jest - wbrew spotykanym niekiedy opiniom - "Świętem Zmarłych" ale przypomina wszystkim wiernym o ich powołaniu do świętości:

Dzień 1 listopada przypomina prawdę o powszechnym powołaniu do świętości. Każdy z wierzących, niezależnie od konkretnej drogi życia: małżeństwa, kapłaństwa czy życia konsekrowanego jest powołany do świętości. Jak pokonać lęk przed śmiercią? Ks. Dariusz Kowalczyk z Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia:

Procesje i Msze św. na radomskich cmentarzach oraz modlitwy za zmarłych odbywają się w uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Ks. Piotr Zamaria, dyrektor cmentarza na Limanowskiego:

WAŻNE. Od Uroczystości Wszystkich Świętych do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny i ofiarować go za zmarłych. Odpust zupełny jest to darowanie człowiekowi przez Boga wszystkich kar doczesnych, należnych za grzechy odpuszczone już co do winy w sakramencie pokuty. Kto uzyska odpust zupełny dla siebie uniknie kar czyśćcowych. Kto uzyska odpust zupełny za zmarłych - ratuje dusze z czyśćca.

Okoliczności umożliwiające uzyskanie odpustu w najbliższych dniach:

1. Wierni, którzy nawiedzą kościół, kaplicę publiczną, lub półpubliczną 1 listopada od południa i przez cały Dzień Zaduszny (Wspomnienie Wiernych Zmarłych), mogą dostąpić odpustu zupełnego za zmarłych. Można go uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia.

2. Wierni, którzy nawiedzą cmentarz i pomodlą się mogą uzyskać odpust za zmarłych.

Odpust jest zupełny od 1 do 8 listopada, natomiast w inne dni roku jest cząstkowy. Warunki uzyskania odpustu są następujące:

1. Wykonanie powyższych czynności obdarzonych odpustem.

2. Wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak pełnej dyspozycji wykluczenia upodobania do jakiegokolwiek grzechu, odpust będzie tylko cząstkowy)

3. Spełnienie trzech warunków:- spowiedź sakramentalna lub bycie w stanie łaski uświęcającej- przyjęcie Komunii Świętej- odmówienie Ojcze nasz.... Wierzę... i modlitwy w intencjach Ojca Świętego.

Trzy warunki: spowiedź św., Komunia św. i modlitwy mogą być dopełnione w ciągu wielu dni przed lub po wypełnieniu danej czynności nagradzanej otrzymaniem odpustu, ale musi być między nimi łączność. Po jednej spowiedzi sakramentalnej można uzyskać wiele odpustów zupełnych, a po jednej Komunii św. i jednej modlitwie można uzyskać tylko jeden odpust zupełny.