Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Wincenty a Paulo
Dziś jest: 27 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Biskup Radomski do lokalnych polityków

wtorek, 10 listopada 2015 12:10 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera
Biskup Henryk Tomasik wyraził opinię, że w okresie pokoju patriotyzm jest obowiązkiem moralnym każdego chrześcijanina. W przededniu Święta Niepodległości biskup radomski przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który prosił Polaków, by "całe to dziedzictwo, któremu na imię Polska - przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością!"

Bp Tomasik w autorskiej audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom przypomniał, że "wszystkie zrywy niepodległościowe były znakiem troski o ojczyznę, zaś w czasie pokoju zrywem powinna być troska o dobro wspólne i przygotowywanie się do dobrego realizowania zobowiązań wynikających z podjętych zadań społecznych, czy zawodowych".

Biskup radomski mówił również, że niezwykle ważna jest pamięć o przeszłości, znajomość kraju, różnych wymiarów życia, czy znajomość ludzi, będących wzorem zatroskania o kraj. Dodał, że znajomość historii jest jednym z warunków dobrze rozumianego patriotyzmu, która pozwala nam dostrzec ojczyznę w wymiarze dziejowym. - Ważnym znakiem troski o ojczyznę jest troska o polską kulturę. W tej chwili przed nami ważne zadanie budowania dobrych relacji międzyludzkich, a Ewangelia jest takim mocnym fundamentem - powiedział biskup Tomasik.

Zgodził się również z opinią, że wciąż aktualne są słowa Cypriana Norwida, który pisał o Polakach, że "jesteśmy żadnym społeczeństwem. Jesteśmy wielkim sztandarem narodowym. Nie umiemy się różnić pięknie i mocno". - Brakuje nam troski o pełnię człowieczeństwa. Norwid chciał zwrócić uwagę na potrzebę podnoszenia na wyższy poziom moralności indywidualnej, społecznej i politycznej - podkreślił biskup Tomasik.

Na koniec życzył politykom, by kochali ojczyznę i rodaków oraz patrzyli w tym jednym kierunku, by "nie było walki między grupami, ale skoncentrowanie na tym, co razem możemy zrobić dla danego regionu".- Niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na rodzinę, podkreślanie znaczenia dobrej rodziny i wychowania. To dwie wielkie wartości, które powinny być priorytetem dla naszych polityków. Wychowanie to kształtowanie młodego pokolenia. To jest kształtowanie naszej rzeczywistości za 20-30 lat. Wszyscy marzymy, by media służyły edukacji, a nie tylko tylko sensacji - zakończył biskup radomski.