Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Bezcenne księgi wróciły do Zwolenia

wtorek, 17 września 2013 11:33 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Księgi metrykalne pochodzące z XVI i XVII wieku wróciły do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Są one w doskonałym stanie i zawierają informacje o chrztach i ślubach od 1597 roku. - To bezcenne źródło informacji - powiedział proboszcz ks. Bernard Kasprzycki.

Ksiąg jest dokładnie pięć, jedna z nich pochodzi z XVI wieku. - Cieszy nas, że są one w bardzo dobrym stanie. Dzięki tym księgom zachowaliśmy ciągłość ksiąg metrykalnych naszej parafii. Już wkrótce wszystkie księgi zostaną zdigitalizowane i będą dostępne na naszych stronach internetowych, bowiem coraz więcej osób chce tworzyć drzewa genealogiczne swoich rodzin i szukają informacji nie tylko w archiwach państwowych, ale również i kościelnych - mówi ks. Kasprzycki. Dodał, że wszystkie księgi trafią do Centrum Regionalnego przy Nekropolii Jana Kochanowskiego. Można tam oglądać: kielich Hieronima Kochanowskiego z 1661 r., XVII-wieczny barokowy ornat z aplikacją - herbem Korwin, XVIII-wieczne monstrancje, kielichy, pacyfikały oraz zabytkowe księgi i obrazy - przedmioty o ogromnej wartości historycznej.
Kościół w Zwoleniu należy do najstarszych zabytków sakralnych w regionie, a jego historia jest związana z historią rodu Kochanowskich. Pierwotnie był drewniany. Wybudowano go najprawdopodobniej pod koniec XIV w. z fundacji Jana Cielątko, łożniczego królewskiego. Drewniana świątynia spłonęła w 1559 r., a w jej miejsce kilka lat później wzniesiono nowy kościół - murowany. Około 1610 r. z fundacji Adama Kochanowskiego, bratanka poety Jana Kochanowskiego, dobudowano do niego kaplicę rodzinną.
Na terenie obecnej diecezji radomskiej najstarsze zachowane metryki pochodzą z końca wieku XVI (np. w parafii Trójcy Świętej w Fałkowie księga chrztów pochodzi z 1590, a księga ślubów w parafii pw. św. Jana Chrzciciela z 1591 r.). W parafiach z regionu Zwolenia najdawniejsze znane księgi kościelne znajdują się w Tczowie (1615 r. - chrzty i śluby), Sieciechowie-Opactwie (1634 r. - chrzty i śluby) oraz Janowcu (1687 r. - chrzty, śluby i zgony).