Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Joanna Maria de Maille, wdowa
Dziś jest: Czwartek, 28 marca 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

DIECEZJA RADOMSKA

Wielki Post pod znakiem miłosierdzia

środa, 10 lutego 2016 02:16 / Autor:
fot. Radio Plus Radom
Dziś rozpoczynamy Wielki Post. To czas nawrócenia, wewnętrznej przemiany i przygotowania do owocnego przeżywania tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Pierwszym akordem Wielkiego Postu jest Środa Popielcowa. Katolików obowiązuje post ścisły, czyli trzy posiłki w ciągu dnia, w tym jeden posiłek do syta i wszystkie bezmięsne. Podczas Mszy Św. kapłani posypują głowy wiernych popiołem, wymawiając słowa: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". - Posypywanie popiołem, siedzenie w popiele to starotestamentowy zwyczaj pokazania na zewnątrz, że człowiek pości. Post to przede wszystkim postawa serca człowieka. To przemiana, nawrócenie, odmiana życia, odwrócenie się od zła, zwrócenie ku dobru, ku Bogu - mówi liturgista ks. Tomasz Herc.

W czasie Wielkiego Postu ludzie podejmują wyrzeczenia, wyzwania, pogłębiają swoje życie duchowe. O to jak zamierzają przeżyć Wielki Post zapytaliśmy radomian.

- To są zewnętrzne znaki potrzebne nam ludziom. One nas mobilizują. Zadajemy sobie jakieś wyrzeczenie, pokazując, że ten czas jest szczególny i ważny - wyjaśnia ks. Herc sens umartwiania się. W tym czasie nie urządza się też zabaw. - Chcemy pokazać, że Chrytus, który umiera na krzyżu, jest dla nas kimś ważnym i dlatego w piątki i Wielkim Poście zabawa nie urządzamy - tlumaczy ks. Tomasz Herc. Asceza nie jest jednak celem, a jedynie środkiem, który może pomóc nam na drodze nawrócenia. Znany kaznodzieja ks. Piotr Pawlukiewicz  przestrzega przed wypaczonym rozumieniem postu. Zauważa, że skupienie się na samych wyrzeczeniach może prowadzić do pychy. - Jeśli masz wpaść w pychę to najedz się czekoladek, idź potańczyć, złam przepisy... Oczywiście żartuję tutaj, ale chodzi o to, abyś poczuł się mały przed Bogiem. Dlatego w Wielkim Poście oddajemy, oddajemy jedzenie jako symbol siły człowieka, symbol doczesnych możliwości i zdolności. Dużo mówisz w towarzystwie? Zacznij trochę milczeć. Milczysz w towarzystwie? Zacznij mówić. Jesteś perfekcjonistą? Trochę zostaw brudu w pokoju. Jesteś brudasem? Sprzątaj swój pokój - mówił przed mikrofonem Radia Plus Radom ks. Piotr Pawlukiewicz. Ciekawym aspektem jest dieta, odchudzanie się w Wielkim Poście. Czy da się to połączyć? Ks. Tomasz Herc zauważa, że wszystko zależy od intencji. Dbanie o zdrowie na pewno jest dobrą praktyką, a można to połączyć z motywacjami duchowymi. Kapłan przywołuje popularny wśród katolików post Daniela, czyli dietę owocowo - warzywną.

Papież Franciszek w wielkopostnym orędziu zachęca w Roku Miłosierdzia do podejmowania uczynków miłosierdzia. Rozróżniamy uczynki miłosierne względem duszy i ciała. To bardzo konkretne zalecenia. Uczynki miłosierdzia wobec duszy to: grzeszących upominać, nieumiejętnych pouczać, wątpiącym dobrze radzić, strapionych pocieszać, krzywdy cierpliwie znosić, urazy chętnie darować, modlić się za żywych i umarłych. Nie zatrzymujemy się wyłącznie na sferze duchowej. Kościół radzi, by głodnych nakarmić, spragnionych napoić, nagich przyodziać, podróżnych w domu przyjąć, więźniów pocieszać, chorych nawiedzać, umarłych pogrzebać.

Wierni mogą również skorzystać z propozycji szczególnej modlitwy. W każdy piątek odprawiane są Drogi Krzyżowe, natomiast w niedzielę - Gorzkie Żale. Parafie przeprowadzają także rekolekcje wielkopostne z możliwością przystąpienia do sakramentu pokuty. Oczywiście wyspowiadać się można także poza czasem rekolekcji.

O Wielkim Poście rozmawialiśmy z liturgistą ks. Tomaszem Hercem.